Kontrola a čištění spalinových cest

Kontrola a čištění spalinových cest kvůli bezpečnému provozu komínu

0
(0)

Pokud máte doma jakýkoliv spotřebič, který využívá paliva, jako jsou například dřevo, plyn nebo uhlí, musíte počítat s tím, že se při provozu takovéhoto spotřebiče bude potřeba pravidelně čistit spalinové cesty. V těchto cestách se usazují zejména pevné částice, které při hromadění mohou způsobovat zúžení komínového průchodu a tím i horší tah. Pokud byste komín nenechali čistit, mohlo by dojít k tzv. vyhoření sazí.

Kontrola komínu

Na kontrolu komínů tedy rozhodně nezapomínejte. Nechte si pomoct od odborníka, který vám komín vyčistí a zbaví ho usazenin. Čištění spalinových cest je zaměřeno především na odstranění pevných částic usazujících se ve spalinové cestě, také na vybírání pevných částí, které se hromadí v neúčinné výšce komínového průduchu a způsobují znečištění. Dále je čistění zaměřeno na vybírání kondenzátů ze spalinové cesty, které se také shromažďují v neúčinné výšce průduchu.

Odborník, který vám přijde komín vyčistit, vám zároveň komín zkontroluje, posoudí jeho celkový stav a provede kontrolu požární bezpečnosti s přihlédnutím na stavební provedení celého komínu. Následně vám vystaví zprávu o provedené kontrole.

Jak kontrola probíhá?

Kontrola má tři fáze.

  • V první fázi vám odborník pečlivě a šetrně vyčistí komínový průduch s ohledem k vložkám.
  • Ve fázi druhé shromáždí všechny potřebné informace k odbornému posouzení stavu komínu a k jeho bezpečnému provozu.
  • Ve fázi třetí odborník vybere saze z komínových dvířek, vyčistí kouřovod atd.

Vložkování komínu

Pokud připojujete spotřebič na spalinovou cestu, nezapomeňte vyhledat pomoc odborníků, kteří vám provedou profesionální rekonstrukci komínů tzv. vložkováním komínu. Tento způsob je nejpoužívanější technikou rekonstrukce komínů.

Kdy je dobré komín vložkovat?

Jednoznačně pokud je komín ve špatném stavu, neodpovídá platným předpisům, má špatný tah, na komínovém tělese se začala objevovat vlhkost, nebo pokud původní vložka neplní svůj účel, či snad cítíte v místnosti zápach spalin. Pokud přecházíte na jiný druh paliva, je vložkování komínu také nutno provést.

Jak se vám líbil tento článek?

Čím víc hvězdiček, tím lepší

Průměrné hodnocení: 0 / 5. Počet hlasujících: 0

Zatím nehodnoceno, buďte první.

Podobné příspěvky