Tip na výlet v Česku: Zámek Litomyšl

5
(1)

Litomyšl je pojem, se kterým se jistě setkal každý z nás již během povinné školní docházky. Své místo v učebnicích si vyzískala Litomyšl jako vyjmenované slovo i jako rodiště slavného hudebního skladatele Bedřicha Smetany. To ale nejsou jediné věci, pro které stojí za to Litomyšl znát. Toho historicky bohaté město se pyšní také honosným zámkem, renesančním skvostem, který byl v roce 1999 zapsán na seznam památek UNESCO. Co je na něm tak výjimečného?

Od hradu až k honosnému zámku

Litomyšl je město s dlouhou historií. Již v Kosmově kronice je zmínka o hradu situovaném na území současného zámku, která se datuje na konec prvního tisíciletí. Zámek, jak jej známe dnes byl vystaven v 16.století. Jako reprezentační rodové sídlo jej nechal přestavět Vratislav z Pernštejna z do té doby chátrající stavby původního zámku, který nemohl v okázalosti tomu dnešnímu ani zdaleka konkurovat. Vratislav údajně věnoval nový zámek své manželce Marii Manrique de Lara ze španělské rodiny Mendoza, se kterou měl celkem 21 dětí. Připomínku rodu Pernštejnů můžete vidět mimo jiné nad průchodem do druhého nádvoří nebo u vchodu do zámecké kaple v prvním poschodí zámku.

Inspirace z Itálie

Pernštejnové vybudovali v Litomyšli sídlo ve stylu italské renesance. Ta se do Čech dostala na konci 15.století a zámek v Litomyšli je jednou z perel tohoto směru na našem území. Na fasádě známku naleznete vedle barevných slunečních hodin nepřeberné množství sgrafit. Některá jsou jednodušší, jiná opravdu propracovaná. Na zdech zámku najdete předměty, zvířata i rostliny. Nechybí figurální výjevy bitev ani ty biblické.

Zámek zdobí více než 8 000 sgrafitových psaníček, z nichž se žádné neopakuje. Můžete se o tom přesvědčit sami. Běžný návštěvník sice nemá možnost spatřit všechna, i přesto jistě objeví na fasádě zámku mnoho zajímavých výjevů. Některé z nich jsou původní, některá psaníčka vznikla až v době rekonstrukce mezi lety 1974 – 1984. Tu provedl tým shromážděný kolem umělce Olbrama Zoubka.

Dalším prvkem, který do stavby vnesla italská architektura, jsou arkány na druhém nádvoří. Ty nepatří právě k praktickým prvkům z pohledu naší zeměpisné šířky, ale zcela jistě dodávají sídlu na reprezentativní vzhled. Ostatně zámek Litomyšl byl sídlem určeným k reprezentaci, který majitelé využívali převážně v teplých měsících.

Léto na zámku

Vytopit tak velké sídlo na přijatelnou teplotu nebylo nic nejednoduchého. Neplynulo to jen z enormní spotřeby dřeva. Bylo také zapotřebí dostatku rukou, které toto dřevo připravovaly a dopravovaly až do kamen situovaných v zámeckých pokojích. Ty jsou zajímavá tím, že vedle funkce vytápění plnila také úlohu jakési velké aromalampy. Vonné látky se umisťovaly do váz, které na první pohled zdobí horní část kamen, a po ohřátí se vonné esence odpařovaly, aby obohatily okolní vzduch svým aroma.

Do kamen se, stejně jako i na jiných zámcích, přikládalo z postranních chodbiček. Opravdu malých těsných chodbiček, do kterých se mohli vejít jen děti nebo opravdu malé služebné. Jak moc jsou tyto chodbičky stísněné si můžete vyzkoušet během prohlídky zámku na vlastní kůži. Pravděpodobně sami shledáte, že přiložit z nich do kamen by vás stálo nejednu bouli na hlavě.

Proměny v útrobách zámku

Zámek nezůstal tak, jak jej Pernštejnové vystavěli. Během téměř půl tisíciletí své existence vystřídal mnoho majitelů a každý z nich vnesl do stavby něco svého. Na zámku tak najdete prvky baroka i pozdějších slohů. V místnostech je hojně zastoupen nábytek v stylu biedermeieru. To ale není to hlavní, na co zdejší interiéry lákají. Zámek se chlubí unikátním divadlem, které vzniklo v 18.století. Jeho výstavbu ukončila Jiří Josef Valdštejn-Vartemberk a na divadelním jevišti vystupovali i sami majitelé zámku a jejich služebnictvo. Návštěva zachovalého divadla je součástí prvního prohlídkového okruhu spolu s prohlídkou dalších honosných prostor zámku.

Co nabízí zámek návštěvníkům?

Zámek nabízí návštěvníkům dva stálé prohlídkové okruhu. Jeden z nich provází zájemce po reprezentativních sálech a zahrnuje prohlídku unikátního divadla. Druhý okruh začíná v zámecké kapli, která ukrývá prvky gotiky a baroka. Poté provází hosty soukromými zámeckými pokoji.

Oba okruhy zahrnují krátkou vyhlídku z arkád na druhé nádvoří se vší jeho sgrafitovou výzdobou. Vedle těchto dvou základních okruhů se na zámku koná také množství speciálních akcí a atypických prohlídek, takže si přijdou na své i ti, kteří již zámek v minulých letech navštívili.

Čekání na prohlídku může být dlouhé. Čas si můžete ukrátit v zámecké kavárně na druhém nádvoří nebo třeba v zámecké zahradě. V jejím rohu najdete menší stavbu, selet, který ukrývá fresky vyobrazující egyptskou krajinu. Tato stavba není bohužel běžně veřejnosti přístupná. Volně projít si ale můžete anglický park, který obklopuje část zámku a dává možnost z blízka si prohlédnout detaily některých psaníčkových sgrafit zdobících zámeckou fasádu.

Jak se vám líbil tento článek?

Čím víc hvězdiček, tím lepší

Průměrné hodnocení: 5 / 5. Počet hlasujících: 1

Zatím nehodnoceno, buďte první.

Podobné příspěvky