Žena s brýlemi pro virtuální realitu

TOP 5 nejlepších VR brýlí – které vybrat?

4.5
(2)

Brýle pro virtuální realitu jsou klíčem pro vstup do virtuálního světa. S tím, jak je metaverse stále více aktuální téma, roste trh s VR brýlemi rekordním tempem. Vznikají desítky nových značek a typů. Dnes naleznete brýle našlapané a narvané technologiemi, ale také zlatou střední cestu pro nenáročné uživatele s vynikajícím komfortem.

Samozřejmě i zde platí přímá úměra, že čím lepší brýle, tím lepší bude i zážitek. Avšak které virtuální brýle jsou poměrem cena/výkon nejlepší a mezi lidmi nejoblíbenější?

Pokud si nejste jistí, které parametry jsou důležité, přečtěte si nejprve náš článek Jak vybrat brýle pro virtuální realitu.

Nejlepší VR brýle

Oculus Quest 2

Brýle pro virtuální realitu Oculus Quest 2

Pro většinu lidí je tento VR headset volbou číslo jedna. Ve velmi dostupné cenové relaci totiž dostanete headset pro všestranné použití s adekvátním výkonem. Oculus Quest 2 pohání procesor Qualcomm SnapDragon XR-2 a grafický čip podobný těm, které se dnes prodávají ve vlajkových lodích smartphonů s tím, že je více optimalizovaný pro VR a AR. Ačkoliv je Oculus Quest 2 samostatné zařízení, které nepotřebuje počítač, nabízí možnost se k němu připojit. Pomocí USB tether nebo Wi-Fi připojení získáte obraz ze svého stolního počítače nebo notebooku.

I bez počítače však získáte kvalitní obraz ve vysokém rozlišení. Samotná náhlavní souprava je natolik výkonná, že poskytuje rozlišení 1832×1920 pixelů na oko. To je dokonce vyšší rozlišení oproti VR brýlím od Valve Index a HTC Vive Cosmos, které musí být k počítači spárovány.

Variabilní obnovovací frekvence je u Quest 2 samozřejmostí. V závislosti na výkonových požadavcích daného metaverse nebo hry, lze přepínat mezi obnovovacími frekvencemi 60 Hz, 90 Hz a 120 Hz pro nejplynulejší obraz.

Oculus Quest 2 je v současné době k dispozici v základním modelu o kapacitě 128 GB a ve větší verzi s kapacitou 256 GB. Původní edice se 64 GB se již neprodává. Některé z nejnovějších her se na 64GB model sotva vejdou. I přes to doporučujeme si tyto brýle ponechat, třeba jednou budou mít vysokou sběratelskou hodnotu.

Žena s brýlemi pro virtuální realitu Oculus Quest 2

Zařízení vyrobené po srpnu roku 2021 budou navíc také obsahovat vylepšený obličejový kryt pro lepší hygienu.

Specifikace:

Konektivita: Funguje přes zapojení do PC, ale i samostatně 
Display1x Fast-switch LCD
rozlišení na oko1832 x 1920
obnovovací frekvence60 až 120 Hz
hmotnost503 g

Hlavní důvody ke koupi: Samostatně fungující výkonné rozhraní s vysokým rozlišením bez nutnosti připojení k PC.

Valve Index

Brýle pro virtuální realitu Valve Index

Valve Index je oproti některým výrobkům na trhu už starý pes. Představen publiku byl v květnu 2019 a navzdory tomu zůstává dodnes jedním z nejlepších VR headsetů. Vytknout mu lze maximálně rozlišení 1440 X 1600 pixelů na oko. V tomto jediném ohledu za zbytkem trhu 650

Uvnitř jsou dva LCD panely s variabilním nastavením obnovovací frekvence, což je veliká pomoc, pokud nedisponujete výkonným počítačem. Umožňuje přepínat mezi 80, 90, 120 a 144 Hz. Pokud ucítí, že počítač nestíhá, frekvenci automaticky ubere. Pohyb obrazu bude o něco méně plynulý, ale i tak si můžete nerušeně dál užívat virtuální prostor.

Nejlepší na Valve Index je všestrannost jeho systému sledování. Tyto virtuální brýle totiž používají sledovací systém SteamVR. Tento sledovací systém je stále nejpřesnějším sledovacím systémem pro domácí VR systémy, zvláště pokud máte sadu sledovacích stanic založených na SteamVR 2.0.

Krom toho je sledovací systém SteamVR kompatibilní s mnoha doplňky. Mezi ně patří ovladače Vive Trackes nebo i Tundra Trackes, které byly financovány z Kickstarteru.

Brýle pro virtuální realitu Valve Index

Valve Index je nabízen samostatně pro upgrade stávající výbavy, ale i ve výhodné sadě. Ta je vhodná zejména pro nováčky ve virtuálním světě, kteří nikdy předtím žádnou VR sestavu neměli. Sestává se z náhlavní soupravy, dvou ovladačů a dvou základních, sledovacích stanic s hardwarem pro montáž na stěnu.

Specifikace:

Konektivita: PC drátově
Display2x LCD obrazovka
rozlišení na oko1440×1600
obnovovací frekvence80, 90, 120 až 144 Hz
hmotnost807g

Důvod ke koupi: Krom výborného sledovacího systému zaujme také širokým zorným polem a audio systémem náhlavní soupravy.

Primax Vision 8K X

Brýle pro virtuální realitu Primax Vision 8K X
Primax Vision 8K X

Pokud u vás peníze nehrají roli a chcete si užít opravdu mocný VR zážitek, pak nehledejte nic jiného než Pimax 8K X. Ano, na trhu naleznete i dražší sluchátka a pravděpodobně i s lepšími funkcemi. Ale nic se nevyrovná ultra širokým brýlím umocňujícím herní zážitek.

Primax 8K X je vybaven dvěma 4K obrazovkami, tedy pro každé oko jednu. Základní obnovovací frekvence je u těchto brýlí 75 Hz, ale pokud máte výkonnou grafickou kartu řady RTX 3000, můžete mít i 90 Hz. Co je ale hlavní, tak rozhodně horizontální zorné pole s možností vyklonění až o 170 stupňů. To je o dobrých 30 až 40 stupňů víc od konkurence.

Největší výhodu tohoto ultra širokého headsetu nepoznáte u her typu Beat Saber. Ale ten rozdíl vyjde najevo u komplexních titulů, jako třeba vesmírné a letecké simulace, a hlavně světy metaverse. Díky rozsáhlému perifernímu vidění a 170 stupňové elevaci se v metaverse budete cítit jako ve skutečném světě.

Specifikace:

Konektivita: pouze PC drátově i bezdrátově po zakoupení extra modulu
Display2x CLPL (Customized Low Persistence Liquid)
rozlišení na oko3840 x 2160
obnovovací frekvence60 Hz, 75 Hz, 90 Hz
hmotnost1000g

Hlavní důvod ke koupi: Vynikající kvalita 8K rozlišení a velmi široké zorné pole.

HP Reverb G2

Brýle pro virtuální realitu HP Reverb G2
HP Reverb G2

HP Reverb G2 si vydobyl v naší TOP 5 vydobyl místo hlavně díky svému fantastickému rozlišení. Do budoucna je to výborná investice, protože rozlišení 4320 x 2160 jen tak rychle nezestárne. Navíc díky tomuto rozlišené headset dokáže zmírnit tzv. screen door efekt neboli efekt dveřní clony. Ten se vyskytuje u sestav s nízkým rozlišením a zapříčiňuje viditelnost prázdných černých mezer mezi pixely. Ovšem vaše grafická karta musí toto rozlišení zvládnout. Výrobce doporučuje alespoň GeForce RTX 2080 a lepší.

Jako velké plus hodnotíme fyzický regulátor IPD na spodní straně náhlavní soupravy. IPD je ve zkratce vzdálenost středů vašich zornic. Tuto hodnotu má každý člověk jinou a můžete si všimnout, že třeba dalekohledy jsou na to uzpůsobeny. Oba okuláry můžete od sebe libovolně vzdalovat, aby přesně vyhovovaly vašim očím. Pokud by okuláry byly umístěny jinak vzhledem ke středům vašich zornic, docházelo by k únavě a bolestem hlavy. Toto v HP vyřešili tak, že pomocí IPD regulátoru můžete vzdálenost „okulár“ libovolně měnit od 60 do 68 mm. Regulační vzdálenost to není úplně ta nejlepší na trhu, ale pro většinu populace naprosto dostačující. Obecně doporučujeme si tuto hodnotu před koupí virtuální sestavy zjistit, aby vám daný podporovaný rozměr vyhovoval.

Bez sledovacích základen máte trochu omezený prostor pro rozsah pohybů. Avšak tomuto HP čelí fantastickými gyroskopickými senzory IMU, které jsou docela dobré v předpovídání pohybů mimo oblast sledování základnami.

Specifikace:

Konektivita: pouze PC přes šesti metrový kabel
DisplayLCD
rozlišení na oko4320 x 2160
obnovovací frekvence90 Hz
hmotnost550g

Hlavní důvody ke koupi: Za poměrně vlídnou cenu vysoké rozlišení a nízká hmotnost, která s nastavitelným rozsahem IPD zajistí komfort uživatele.

HTC Vive Pro 2

Brýle pro virtuální realitu HTC Vive Pro 2
HTC Vive Pro 2

HTC Vive Pro 2 je jedním z nejnovějších headsetů, které se dostaly na trh, a přináší s sebou řadu aktualizací. Začněme tím nejdůležitějším, a to rozlišením, které je zde 4896 x 2448 pixelů na oko. Což je ve spojení s obnovovací frekvencí 120 Hz a zorným polem 120 stupňů skutečně výjimečný kousek. Podporuje i bezdrátové připojení, ale za cenu 90 Hz obnovovací frekvence.

Headset má vestavěné kamery, které mohou být užitečné pro rozpoznání nebezpečí v případě, že jste zabráni do hry a nesledujete svět okolo vás. Varuje vás včas, že jste třeba blízko nábytku a sníží nebezpečí, že skončíte v internetových video kompilacích nehod.

Kompletní sada se základním vybavením obsahuje náhlavní soupravu, dva ovladače první generace a pár satelitů Base Station 2.0. Náhlavní souprava je však k dispozici také samostatně, pokud třeba jen upragdujete HTC Vive Pro.

Specifikace:

Konektivita: kabelem i bezdrátově s PC
DisplayLCD
rozlišení na oko5K (2448 x 2448)
obnovovací frekvence90 Hz, 120 Hz
hmotnost550g

Hlavní důvod ke koupi: Kombinace 5K rozlišení, vysoké obnovovací frekvence a možnost bezdrátového zapojení.

Jak se vám líbil tento článek?

Čím víc hvězdiček, tím lepší

Průměrné hodnocení: 4.5 / 5. Počet hlasujících: 2

Zatím nehodnoceno, buďte první.

Podobné příspěvky