Decentraland – co to vlastně je? Virtuální realita
Decentraland co to vlastně je?
Decentraland je jedním z prvních projektů vytvářející kyber prostor zvaný metaverse. Je dost často spojován s pojmem virtuální realita a decentralizovaný internet, ale co to všechno znamená? Na rozdíl od tradičních 2D online prostorů, jako je Facebook nebo Twitter, tak v Decentralendu se nacházíte ve skutečném virtuálním prostoru. Se svými přáteli nemusíte pouze chatovat, ale můžete se sejít přímo a vyrazit spolu třeba do virtuálního kasina.
Celý tento metaverse stojí na enginu Unity, díky kterému si užijete krásné grafické scenérie a plynulý virtuální zážitek pro zábavu s vašimi přáteli. Festivalů, atrakcí a míst k prozkoumání zde na vás čeká spousta. Coby člen zdejší komunity máte také volební právo a rozhodujete o všem důležitém, co se má v Decentralandu stát.
Jak Decentraland a jeho ekonomika funguje?
Hlavně máte možnost zde vlastnit svá digitální aktiva. Těmi se myslí například pozemek, který si
v Decentralandu zakoupíte kryptoměnu MANA. Koupě vašeho pozemku se nesmazatelně zapíše do sítě blockchain a nikdo vaše vlastnictví nemůže upřít. A protože transakce proběhla absolutně bez zásahu třetí osoby nebo společnosti, jde o decentralizovanou platbu.
Podnikejte v Decentralandu a vytvořte si stabilní příjem
Nemusíte však jen kupovat, ale můžete i prodávat a vydělávat peníze. Jednu z možností si uvedeme na příkladu. V Decentralandu vlastníte pozemek, tak se rozhodnete si na něm postavit třeba lunapark. Aby do něj mohl někdo vstoupit, potřebuje vstupenku. Vstupenky vytvoříte vy v podobě NFT (nezaměnitelný token) a zájemcům je za vámi určenou částku prodáváte.
Vytvoříte si tak pasivní příjem, který se do budoucna může klidně i vyrovnat vašemu skutečnému příjmu z práce. A dál už to znáte. S přibývajícími penězi na účtu koupíte další pozemky a další nemovitosti, které pronajímáte ostatním uživatelům. Nabízíte tak službu a vyžití jiným uživatelům, například majiteli obchodu s avatary. U něj si zase vy můžete koupit nového, reprezentativního avatara. Snaha tvůrců je vytvořit ekonomický model, jenž bude kopírovat skutečný svět.
Co mi zaručí diskrétnost a bezpečnost obchodu?
Decentraland provozuje svůj vlastní blockchain s názvem Ethereum Aland. Jeho jedinečnost tkví
v tom, že vlastnictví obsahu je zcela bezpečné a odolné proti cenzuře. To je zajištěno síti peer-to-peer a chytrými kontrakty. Chytrý kontrakt si lze zjednodušeně představit jako software v podobě kávového automatu. Do automatu vhodíte mince (chcete si od někoho koupit NFT) a software vyhodnotí pouze dvě logické operace. Plnění smlouvy souhlasí a software vám za smluvenou částku vydá NFT. Nebo vhodíte málo mincí, tím k naplnění smlouvy nedojde a software vám vrátí vše zpět.
Peer-to-peer spojení zase zajistí diskrétnost vašeho obchodu, ke kterému dochází pouze mezi dvěma počítači a neprochází přes žádnou třetí stranu, například banku.
Možnosti zábavy
Bavit se samozřejmě můžete stavěním objektů, domů, budov a vylepšováním si svého pozemku
k obrazu svému. K tomu je vám v Decentralandu k dispozici integrovaný Blender. Díky Unity engine, můžete na svém pozemku programovat a vnést tak nehybným objektům život. Pokud vás budování přestane bavit, skočte si za zábavou.
Na mapce Decentralandu uvidíte šedé pozemky, které někdo vlastní, pozemky modré, které jsou určeny k prodeji, a konečně fialové pozemky. Ty jsou vedeny jako veřejná místa pro setkávání uživatelů. Můžete na nich narazit třeba na Vegas city a Dragon city, ráje hazardních her. Nebo navštívit Festival land, který minulý rok hostoval hudební festival celkem pro 50 000 účastníků. Pokud patříte mezi milovníky historie a muzeí, je zde pro vás Museum District, a dokonce i Edinburgh v 16. století. Na společnost můžete klidně i úplně zapomenout a vyrazit si jen do přírody nebo na Mars a kochat se okolní krásou.
Kdo za projektem stojí?
Vedoucí celého projektu je Ari Meilich a technický vedoucí je Esteban Ordano. Oba mají na poli technologií zkušenosti, obzvláště Ordano. V minulosti byl zaměstnáním softwarový inženýr u Bitpay, ale hlavně založil Smart Contract Solution. Tato firma se přímo zabývá chytrými kontrakty, jež jsou nedílnou součástí Decentralandu.
Decentraland navíc spolupracuje s dalšími firmami, jako například imToken, které zaštitují fungování virtuálních peněženek ve sféře světů metaverse.
Plány do budoucna
Tvůrci plánují hlavně nové možnosti přístupu. Zatímco dnes se lze jednoduše připojit prostřednictvím webového prohlížeče, tak již brzy by měl vyjít plnohodnotný klient pro Windows, Linux i Mac. A asi
v polovině tohoto roku přijde konečně i beta klient pro virtuální realitu. Mobilní aplikace je také předmětem zájmu a usilovně se na ní pracuje.
V plánu je taky spousta technických vylepšení, a i vy máte možnost dát vývojářům podmět pro zlepšení, nebo jim sdělit svůj nápad. Slíbili za to odměnu v podobě MANA tokenů, tak si to nenechte ujít.
Decentraland pohání kryptoměna MANA. Co to je?
Její tržní kapitalizace dosahuje hodnoty 5 miliard dolarů a patří tak mezi TOP 30 světových kryptoměn. V době psaní článku je hodnota jedné MANY 2,54 dolarů. A dle odborníků dále poroste. Může za to několik faktorů a hlavním z nich je fakt, že si uživatelé Decentralandu odhlasovali vymazání 2,5% MANY z každé transakce Tím se celková zásoba této měny bude zmenšovat, což povede ke zvyšování její hodnoty.
Kde se dá koupit?
Nakoupit ji můžete například přímo za FIAT peníze na největší kryptoměnové burze BINANCE, nebo u jiných brokerů, směnáren a burz.