jak pečovat o kožené boty

Jak pečovat o kožené boty, aby vydržely několik let

3
(1)

Kůže, nejstarší a nejvytrvalejší materiál pro výrobu oděvů a bot. I když je kůže považována za pevný a odolný materiál, je třeba se o ni patřičně starat. Stejně jak se staráte o vaši pokožku, bude potřeba starat se o koženou obuv. Jen s tím rozdílem, že vaše pokožka přijímá každým dnem výživu z těla, kdežto kožené boty na výživě strádají.

Jestliže o kůži nepečujete, ztratí svou pružnost, začne praskat, a nakonec se rozpadne. Níže jsme pro vás připravili, jak pečovat o kožené boty, aby vám vydržely dlouhou řadu let. 

Způsoby, které zajistí dlouhou životnost kožených bot

Jak pečovat o kožené boty? Dopřejete jim kvalitní péči – pak se můžete těšit z krásných bot po dlouhá léta. Tyto jednoduché, ale přitom účinné způsoby, maximálně minimalizují opotřebení kožených bot během nošení. 

Poprvé na nohou

Už když své kožené boty přinesete domů, měli byste je okamžitě vykartáčovat a navoskovat. Použijte nejlépe bezbarvý vosk a jemný kartáček určený na koženou obuv. Vosk chrání boty před vnějším vlhkem, deštěm a jemnými oděrkami.

Doporučuje se v botech vyrazit na první cestu za hezkého počasí. To znamená, že nebude mokro. Podrážka se “obalí prachem” a jemnými kamínky, které prodlouží životnost podrážky. 

Barevnost bot

Vosk doporučujeme použít bezbarvý, kdežto krémy na udržení vláčnosti kůže vybírejte podle správné barvy bot. Stejný pigment zajistí stálobarevnost.

Mějte alespoň dvoje

Po příchodu domů, byste boty měli nechat náležitě vyschnout. A to nejlépe po celých dalších 24 hodin. Nejlepším způsobem, jak botům pomoci k vyschnutí, jsou cedrové napínáky, které dokonale absorbují vlhkost. Navíc při vysychání udržují stálý tvar. Pokud necháte svou obuv pokaždé proschnout, zabráníte ničení podšívky a záhybům.

Jestliže se stane, že vás po cestě domů zastihne déšť, vysušte obuv ručníkem, vsuňte cedrové napínáky a nechte je alespoň tři dny sušit. Po řádném vyschnutí, byste měli boty opět nakrémovat a vyleštit jemným hadříkem.

Čištění

Pravidelně své boty utírejte jemným hadříkem. Jestliže máte na botech nečistoty, které vyžadují vodu, použijte sedlové mýdlo v kostce. Navlhčete hadřík a třete o kostku mýdla. Jakmile mýdlo začne pěnit, vetřete vzniklou pěnu na boty, poté ji setřete mírně navlhčeným hadříkem. 

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Jak snadno a rychle uvázat kravatu
Proč nám píská v uších? Příčiny pískání v uších

Jak se vám líbil tento článek?

Čím víc hvězdiček, tím lepší

Průměrné hodnocení: 3 / 5. Počet hlasujících: 1

Zatím nehodnoceno, buďte první.

Podobné příspěvky