jak na letišti

Jak na letišti: Manuál pro všechny, kteří ještě neletěli

0
(0)

Rozhodli jste se, že letošní letní dovolenou strávíte u moře? Jistě skvělá volba, jenže co letiště? Letíte poprvé? Bojíte se nic neříkajících přepážek, hlasů, názvů v cizím jazyce, tlačenici a jiným negativním vlivům, které dokážou zamávat i s řádným flegmatikem?  Prozradíme vám, jak se na letišti chovat.

Především zachovejte klid a my vám prozradíme několik informací, které by se vám na letišti mohly hodit. Nervozitu před odletem na dovolenou pociťuje každý, je to normální. Jak budou probíhat vaše hodiny na letišti a jak se na to letiště vůbec dostanete? 

Doprava na letiště

Před odletem si zjistěte, jak se na takové letiště vůbec dostanete. Odveze vás tam někdo? Nebo se na letiště budete dopravovat sami? Stále myslete na to, že cestovat musíte s dostatečnou časovou rezervou. A to především, pokud cestujete na pražské letiště. Dávejte si pozor, i když letíte z Ostravy. Jestliže vás na letiště někdo odveze, máte jistě výhodu. Také můžete využít blízká hlídaná parkoviště kousek od letiště, kde vám pohlídají auto, a ještě vás na letiště za poplatek odvezou. Vše je ale třeba rezervovat předem. 

Terminál

Nyní možná přijde to nejtěžší – zjistit, odkud vám to letadlo vlastně letí. Klid! Tuto informaci dostanete vytištěnou na svém palubním lístku či letence. Přesněji, terminály jsou taková místa, která rozdělují cestující na skupiny. Ti, kteří letí v schengenském prostoru, a ti, kteří letí mimo schengen. Pokud letíte v schengenském prostoru, není třeba kontrola pasů. Naopak pokud v tomto prostoru neletíte, kontrole se nevyhnete. Nemějte strach, informace budete mít vytištěné, takže je jistě ani nezapomenete. 

Check-in

A je to tu! Krev v žilách stoupá a vy jste se začali potit. Check-in – jedná se o takové nahlášení, kontrolu a odbavení zavazadla. Jde o registraci, které se jednoznačně nikdo nevyhne. Pokud letíte pouze s batůžkem či kabelkou, není nutné stát frontu. Některé aerolinky nabízejí check-in online. Můžete si tedy vytisknout nebo mít elektronický palubní lístek.

A jestliže zavazadla máte, dostavte se na letiště alespoň dvě hodiny předem. To platí zejména na letišti v Praze. Jestliže letíte z Ostravy či Brna, postačí vám hodina. Po vstupu do budovy uvidíte odbavovací pásy. Ke kterému musíte jít se dozvíte z informační tabule nad pásem. Zde odevzdáte zavazadla, ale pozor, ne příruční, ty si vezmete s sebou.   

Kontrola

A máme tu druhý krok. Jde o bezpečnostní kontrolu, která zároveň rozděluje přístupnou halu a tranzitní zónu určenou pouze pro cestující. To znamená, že jakmile projdete bránou kontroly, již zpět nemůžete. Jakmile odbaví vaše zavazadla, neotálejte a jděte si stoupnout k bezpečnostní kontrole. Odbavení má každý let své, ale na kontrolu čekají všichni pasažéři všech letů. Na velkých letištích je kontrola důkladnější, proto si jistě dávejte pozor.  

Sledujte tabule

To nejhlavnější je sledovat tabuli vašeho odletu. Zde se dozvíte přesný čas, kdy vaše letadlo letí nebo zda nedošlo k žádné změně a zpoždění letu. Také zde můžete zahlédnout číslo gatu, ke kterému musíte přijít bezprostředně třicet minut před odletem. 

Gate – pryč z letiště

Konečná, vstupte prosím! Jedná se o poslední bránu, kontrolu letenek, která vás zavede k letadlu. Při procházení gatem probíhá kontrola hmotnosti a rozměrů příručního zavazadla. Žádný strach, kabelka či batoh jde s vámi na palubu. Nyní popostoupíte a počkáte, až se otevřou dveře a vy budete moct odejít ke svému letadlu. Jakmile vstoupíte do letadla, prokážete se palubním lístkem a jste připraveni. Usaďte se, odložte zavazadla do prostoru nad hlavou a vyčkejte na start letadla. Užijte si krásnou dovolenou.

Jak sbalit příruční zavazadlo do letadla?
Jak na nevolnost při cestování
Dovolená v zimě: Stravte ji v teple u moře
Jak se naučit anglicky?
Jak a kde si půjčit peníze

Jak se vám líbil tento článek?

Čím víc hvězdiček, tím lepší

Průměrné hodnocení: 0 / 5. Počet hlasujících: 0

Zatím nehodnoceno, buďte první.

Podobné příspěvky