Vanocni atmosfera zapalene prskavky

Jak navodit vánoční atmosféru?

4.6
(11)

Blížící se Vánoce jsou bohužel často ve znamení stresu. Chybí vám vánoční atmosféra klidu a pohody, jste na správném místě. Přinášíme vám několik praktických tipů, jak navodit vánoční atmosféru i v hektickém předvánočním shonu. Hoďte stres za hlavu a užijte si společný čas se svými blízkými.

Začněte vánoční výzdobou

Pokud vám doma ještě přebývá výzdoba z Halloweenu (či českých Dušiček), není divu, že vánoční atmosféra ne a ne přijít. Inspirovat se můžete u supermarketů a obchodních center, která začínají s vánoční výzdobou úderem prvního listopadu. Přestože je tento zvyk častým předmětem vtipů, jedno se jim rozhodně musí nechat – při pohledu na krásnou vánoční výzdobu se člověk okamžitě začne těšit na Vánoce.

Slavte Advent

Zatímco pro naše babičky k Vánocům neodmyslitelně patřil Advent, dnes už tento zvyk pomalu ztrácí na popularitě. Pokud se vám nedaří naladit na tu pravou vánoční atmosféru, právě nedělní zapalování adventních svíček je skvělým způsobem, jak se přepnout do vánoční pohody. Nejen, že je adventní věnec krásnou vánoční výzdobou, ale zapalování svíček může být aktivitou pro celou rodinu. Pokud máte doma malé ratolesti určitě ocení adventní kalendář.

Vanocni atmosfera cerveny adventni svicen

Pusťte si koledy

Přestože za měsíc budete mít nejspíš koled plné zuby, snad nic nevystihuje pojem vánoční atmosféra více než právě koledy. Pokud nepatříte mezi milovníky tradičních českých koled, vyzkoušejte například jejich anglické verze, které nejsou tolik ohrané. Skvělou alternativou mohou být také vánoční písně vašeho oblíbeného žánru, ať už se jedná o naprosté odrhovačky, nebo méně známé songy.

Provoňte svůj domov

Není žádným tajemstvím, že se naše vzpomínky pojí především s vůněmi. Zkuste si proto vybavit, které vůně vám připomínají Vánoce vašeho dětství. Pomeranče, skořice či jehličí? Ať už si se svátky pojíte jakoukoliv vůni, provoňte s ní celý byt. Vsadit můžete na čerstvé koření a oloupané ovoce, či na aroma lampy, vonné svíčky nebo tyčinky.

Pusťte si vánoční filmy

Necháváte si své oblíbené vánoční filmy až na Štědrý den? Během adventu zkuste sáhnou po méně známých klasikách, nejnovějších pohádkách či třeba vánoční romantické komedii. A záleží jen na vás, zda budete vánoční atmosféru nasávat doma pod teplou peřinou s šálkem horkého kakaa, nebo raději vyrazíte s přáteli, partnerem či rodinou do kina.

Tady máme pro inspiraci výběr 13 nejoblíbenějších vánočních filmů

Nejznamejsi vanocni pohadka Mrazik

Vánoční tvoření

Pokud máte malé děti, není nic snazšího než se pustit do společné výroby vánočních ozdob. Nejen, že vyplníte volné deštivé odpoledne, ale vlastnoručně vyrobené ozdoby můžete rovnou využít k výzdobě obýváku či dětského pokoje. Fantazii se meze nekladou!

Pověste na dveře vánoční věnec

Pokud patříte ke zručnějším osobám, můžete se v rámci vánočního tvoření pustit do výroby věnce na dveře. V případě, že si příliš nevěříte, zkuste zamířit do vašeho oblíbeného květinářství, kde jich v listopadu a prosinci zpravidla bývá opravdu široká nabídka. Minimalisté si mohou naopak vystačit se smrkovým chvojím, několika vánočními ozdobami a červenou stuhou.

Upečte cukroví nebo vánočku

Asi nic nenavodí vánoční atmosféru jako sladká, kořeněná vůně čerstvě upečeného cukroví. Přestože možná každoročně spoléháte na maminku či babičku, které pečenou několik desítek druhů, zkuste v předvánočním časem upéct aspoň jeden plech voňavých perníčků. Nejen, že si pochutnáte, ale krásně provoníte celý byt.

Vanocni atmosfera cerstve pernicky

Vyrazte na vánoční trhy

Snad v každém větším městě se během adventu objeví vánoční trhy. Vyrazte nasát atmosféru plnou zlatavých světýlek, vánoční hudby, lahodného svařáků a pečených kaštanů. Pokud stojíte o opravdu kouzelný zážitek, zajeďte na vánoční trhy do zahraničí. A jelikož se do Drážďan, Vídně i Bratislavy snadno dopravíte vlakem, můžete si při procházce mezi nasvícenými stánky dopřát i kalíšek sladkého alkoholického punče na zahřátí. Z našeho pohledu netradiční Vánoce můžete zažít na dovolené ve španělsku, kde si rozhodně nemůžete nechat ujít místní vánoční trhy.

Oživte vánoční tradice

Lití olova, krájení jablíčka, házení střevíčkem… To je jen pár z mnoha českých vánočních tradic, které pomalu upadají v zapomnění. Zkuste je letos oživit a navodit tak skutečně vánoční atmosféru. Nezapomeňte, že tradice nejsou jen o kaprovi a bramborovém salátu!

Pošlete vánoční přání či pohlednici

V době elektronické pošty není nic romantičtějšího, než dostat do schránky skutečný dopis či pohled. Rozešlete proto rodině a známým namísto esemesky s blahopřáním vlastnoručně podepsaná přáníčka, která jim dozajista rozzáří den. A možná, že příští rok přistane nějaké to vánoční přání i ve vaší schránce… 

vanocni prani

Jak se vám líbil tento článek?

Čím víc hvězdiček, tím lepší

Průměrné hodnocení: 4.6 / 5. Počet hlasujících: 11

Zatím nehodnoceno, buďte první.

Podobné příspěvky