Nejlepší vánoční filmy - Láska nebeská, Sám doma
|

13 tipů na nejlepší vánoční filmy

5
(3)

Ačkoliv je zima ještě poměrně dost daleko, výzdoba některých supermarketů již pomalu a jistě začíná poukazovat na skutečnost, že se blíží Vánoce. K těmto svátkům pak patří kromě rodinných setkání a dodržování tradic také vánoční filmy, jejichž sledování je neodmyslitelně spojeno právě s koncem roku a sváteční atmosférou. Které snímky patří mezi ty bezpochyby nejoblíbenější?

Láska nebeská (2003)

Komplexní vánoční příběh režiséra a scénáristy Richarda Curtise je nejspíš prvním filmem, který vás ve spojení s Vánocemi napadne. Lásce nebeské se v jednu chvíli prolíná tolik dějových linek, že si prakticky pro každý rok můžete zvolit jinou oblíbenou zápletku. Od nesmělé dvojice dublérů pornoherců přes mladého spisovatele snažícího se prolomit jazykovou bariéru až po sourozeneckou oddanost sestry vůči svému postiženému bratrovi – na své si přijde skutečně každý. Tématika Vánoc pak ze snímku dýchá prakticky na každém rohu, a proto byste jej neměli zapomenout připsat na seznam sváteční filmové projekce.

Hodnocení na ČSFD – 86 %

Láska nebeská (2003) trailer

Sám doma (1990)

Pokud jste fanoušky klasických animovaných seriálů ve stylu Tom a Jerry nebo Looney Tunes, pravděpodobně je vám blízký také snímek Sám doma, který je zjednodušeno hranou adaptací podobných televizních show. Ačkoliv nejde na první pohled o velkorozpočtový či hlubokomyslný film, svou zábavností předčí nejeden blockbuster. Hlavním tématem filmu je důraz na důležitost lásky a rodiny, což je také idea vánočních svátků. V ústřední postavě Kevina McCallistera v podání Macaulayho Culkina se pak shlédnou děti i dospělí.

Hodnocení na ČSFD – 86 %

Sám doma (1990) trailer

Pretty Woman (1990)

Kultovní klasika Pretty Woman je pravděpodobně nejslavnější rolí Julie Roberts, která zde hraje mladou prostitutku Vivian, jež se zamiluje do podnikatele s krásnou tváří Richarda Gerea. Film nemá nouzi o řadu ikonických scén, díky kterým jde o jeden z nejúspěšnějších romantických příběhů na stříbrném plátně. Pokud tedy máte rádi silné příběhy o tom, jak se zdánlivě neúspěšní lidé snaží hledat své životní štěstí, a nepohrdnete také klasickým happy-endem, je Pretty Woman tím pravým filmem právě pro vás.

Hodnocení na ČSFD – 79 %

Pretty Woman (1990) trailer

Tři oříšky pro Popelku (1973)

Film Tři oříšky pro Popelku vznikl již před padesáti lety, přesto však tato česko-německá adaptace slavného příběhu od Walta Disneyho přiláká každý rok k televizním obrazovkám stovky tisíc nadšených diváků. Popelka v podání dnes již legendární Libuše Šafránkové vypráví krásnou pohádku o síle lásky, která dokáže porazit leckteré zlo. Ve světových kruzích jde o film, který se právem řadí mezi české kulturní dědictví. Zajímavostí pak je, že scénář k filmu napsal český dramatik František Pavlíček, který však měl v té době díky komunismu zakázáno vystupovat v jakémkoli kulturním díle. V úvodních titulcích je tak místo něj uvedena Bohumila Zelenková, která se za svého kolegu tímto způsobem odvážně postavila.

Hodnocení na ČSFD – 86 %

Tři oříšky pro Popelku (1973) trailer

S čerty nejsou žerty (1984)

Jen málo filmů je tak hustě protkáno kultovními hláškami, jako tomu je u pohádky S čerty nejsou žerty. Asi každý si ale vybaví ikonické fráze jako „osmý řádek vlevo dole“ nebo „Máchale, spadlo ti to, asi vítr“. Naprosto brilantní scénář pak doplňují skvělé herecké výkony a krásné dobové kostýmy. Jednotlivé postavy jsou díky tomu naprosto uvěřitelné, a mnohdy si do nich lze promítnout osoby, které všichni dobře známe z našich vlastních životů. Ačkoliv pak S čerty nejsou žerty nejsou typickou vánoční pohádkou, jde o jeden z filmů, který lze sledovat prakticky pořád a pořád dokola.

Hodnocení na ČSFD – 89 %

S čerty nejsou žerty (1984) nejlepší scénky

Prázdniny (2006)

Prázdniny se řadí k poměrně moderním romantickým komediím, která láká zejména na hvězdné obsazení. Cameron Diaz, Kate Winslet, Jude Law a Jack Black tak tvoří ústřední čtveřici postav, jejichž životy se během vánočních svátků obrátí vzhůru nohama. Příběh o dvou ženách, které se v rámci vzpamatování se z minulých vztahů dohodnou na vzájemné výměně jejích domovů, přímo vybízí ke vzniku řady vtipných situací, které z této akce vyplynou. Snímek však nemá nouzi ani o hlubokou lásku, jejíž sílu umocňuje mimo jiné hudba geniálního filmového skladatele Hanse Zimmera.

Hodnocení na ČSFD – 74 %

Prázdniny (2006) trailer

Deník Bridget Jonesové (2001)

Filmový hit z roku 2001 vypráví příběh dvaatřicetileté svobodné ženě Bridget Jonesové v podání Renée Zellweger, která se rozhodne převzít kontrolu nad svým životem tím, že si začne psát deník o tom, co chce změnit. Aby toho nebylo málo, o její pozornost se začnou ucházet hned dva muži. Jedním z nich je Mark Darcy (Colin Firth), známý z dětství a pohledný advokát, syn přátel jejích rodičů; druhým pak Daniel Cleaver (Hugh Grant), Bridgetin šéf, se kterým začne dívka okatě flirtovat. Kohopak si asi nakonec vybere jako muže svých snů?

Hodnocení na ČSFD – 77 %

Deník Bridget Jonesové trailer

S tebou mě baví svět (1982)

Československá rodinná komedie S tebou mě baví svět je mnohými považována za absolutně nejlepší komedii z našich luhů a hájů všech dob. Osudy tří přátel Pepy, Michala, Alberta a jejich rodin, které spolu vyráží na dovolenou na chatu v Beskydech, reflektují do jisté míry životy téměř všech českých rodičů. Původní plán vyrazit na chatu bez manželek je totiž záhy narušen překvapivou přepadovkou, se kterými se každý z otců popasuje tak trochu po svém.

Hodnocení na ČSFD – 82 %

S tebou mě baví svět (1982)

Mrazík (1964)

Mrazík je řazen mezi nejslavnější pohádky v rámci sovětské kinematografie. Některé možná překvapí, že tento film se těší velké oblibě téměř výhradně u nás, a ve zbytku světa příliš slávy nesklízí. Ve Spojených státech jej dokonce považují za jeden z nejhorších snímků vůbec. Přesto však jde o poměrně zdařilou pohádku, která v sobě zachycuje východoevropský folklor a tradice, a k vánočním filmům tak bezpochyby a právem patří.

Hodnocení na ČSFD – 75 %

Mrazík (1964) celá pohádka

Grinch (2000)

Filmová adaptace původní básně Jak Grinch ukradl Vánoce od Dr. Seusse s Jimem Carreym v hlavní roli se na vánoční svátky dívá poněkud jinak než většina snímků. Postava zeleného skřeta, který Vánoce nenávidí ze všeho nejvíc na světě, a který během filmu prochází postupnou reformací, budí v mnohých lidech lítost a pochopení. Ve snímku jsou tak otevírány různé palčivé otázky, které trápí i dnešní moderní společnost. Za vypíchnutí pak stojí bezpochyby make-up a kostýmy, díky kterým působí vesnice Kdovíků ukrytá ve sněhové vločce věrohodně a autenticky.

Hodnocení na ČSFD – 61 %

Grinch (2000) trailer

Pelíšky (1999)

Retrokomedie Pelíšky je jedním z filmů, který se řadí na štědrovečerní program většiny rodin již od jeho prvního uvedení na televizní obrazovky. Snímek popisující radosti a strasti několika československých rodin na pozadí politické situace z konce 60. let do značné míry reflektuje co, čím si naši rodiče a prarodiče (a mnohdy ještě i my samotní) museli během komunismu procházet. Kontrast rodiny Šebkových, kde vládne rádoby pevnou rukou vojenský důstojník, a rodiny Krausových v čele s bývalým odbojářem a válečným veteránem, je dlouholetou filmovou klasikou. Mladším generacím pak snímek nabízí okénko do minulosti, kterým lze nahlédnout do dob, které by řada z nás již nikdy nechtěla zpět, avšak jiní by je pro změnu uvítali s otevřenou náručí.

Hodnocení na ČSFD – 91 %

Pelíšky (1999) trailer

Přání Ježíškovi (2021)

Nejnovějším snímkem na tomto seznamu je vánoční příběh Přání Ježíškovi z roku 2021. V hlavních rolích se představí známé tváře jako Richard Krajčo, Jaroslav Dušek, Eva Holubová či Anna Polívková a mnoho dalších. Mnoho fanoušků jej pak považuje za českou verzi již zmíněné Lásky nebeské, a do určité míry lze s tímto tvrzením skutečně souhlasit. Příběhy, které se stihnou odehrát během jednoho jediného dne, totiž přímo nabízí k vzájemnému proplétání a zamotávání se do sebe do takové míry, že se některé z nich už nejspíš nikdy nerozpletou.

Hodnocení na ČSFD – 61 %

Přání Ježíškovi (2021) trailer

Poslední prázdniny (2006)

Romantická komedie Poslední prázdniny je volnou adaptací původního stejnojmenného snímku z roku 1950. Hlavní děj se točí okolo skromné prodavačky Georgie, která zjistí, že má díky vzácnému onemocnění mozku posledních pár týdnů života. Rozhodne se však neutápět se v trápení a slzách, a vyrazí proto na luxusní dovolenou do Evropy. Přestože se ze strany kritiků i rámci tržeb film Poslední prázdniny nestal žádným trhákem, má své osobité kouzlo, které se velmi vhodně snoubí s duchem Vánoc, kterého během konce roku nosí v sobě každý z nás.

Hodnocení na ČSFD – 64 %

Poslední prázdniny (2006) trailer

Pokud máte malé děti a vánoční filmy nebo pohádky je zatím nezajímají, máme pro vás 20 tipů na nejlepší animované pohádky pro děti

Jak se vám líbil tento článek?

Čím víc hvězdiček, tím lepší

Průměrné hodnocení: 5 / 5. Počet hlasujících: 3

Zatím nehodnoceno, buďte první.

Podobné příspěvky