Jak pěstovat bonsaj? Není to nic složitého.
Očarovaly vás malé stromečky v nízkých miskách? Chcete si jeden pořídit domů, a proto hledáte co nejvíce informací, aby bylo pěstování bonsaje úspěšné?
Pěstování těchto krásných malých stromečků neboli bonsají, má dlouhou tradici započatou v Asii. Takové rostliny jsou rodinnými klenoty dlouhé desítky let. Ovšem nelekejte se, jejich pěstování není nikterak složité, jak se na první pohled může zdát. Prozradíme vám pár rad, jak takovou krásnou bonsaj pěstovat.
Zasazení bonsaje
A právě v těchto podmínkách se bonsaj liší nejvíce. Rostlina má být zasazena do nízké a mělké misky, čímž ji znemožníte velký růst. Kvůli omezenému množství zeminy bude růst jen velmi skromně a ve výsledku bude vytvářet dojem zakrslého stromu. A vůbec fascinující je to, že se rostlina dokáže přizpůsobit nejen velikostí kmene, ale také velikostí listů či jehliček. A právě v tomto bodě tkví krásné kouzlo bonsají. Myslete také na to, že byste na do květináče měli umístit drenážní vrstvu, která zajistí ochranu před přemokřením, kterou většina bonsají nesnášejí. Zasazujte do kvalitního substrátu a jednou za dva až tři roky rostliny přesaďte. Také bude vhodné, když při přesazení zastřihnete alespoň třetinu kořenů.
Místo pro bonsaj
Většina bonsají nesnese přímé slunce, a to především ty pokojové. Na druhou stranu ke svému přežití potřebují rozptýlené světlo. Pozor si dávejte i na suché teplo od ústředního topení. Bonsajím dopřejte alespoň 40 – 50 % vlhkosti. Taková vlhkost je vhodná i pro lidi. A pokud nemáte zvlhčovač, stačí, když na topení umístíte misku s vodou. Venkovní bonsaje se dělí na dvě skupiny: ty, které snesou přímé světlo a ty, které se na slunci jednoduše spálí. Zde platí pravidlo: listnaté by neměly být na přímém slunci a jehličnaté jsou odolnější.
Jak zalévat bonsaj
Zalévání bonsají je jiné u rostliny umístěné v interiéru a u rostliny umístěné v exteriéru. Bonsaje, které máme umístěné uvnitř, bychom měli nechat mezi zálivkami vždy proschnout. Nejdříve je vhodné zeminu pokropit a následně zalít. Tak postupujeme přerušovaně, aby substrát stihl pohltit veškerou vodu. Přibližně půl hodiny nechte vodu v květináči a poté ji vylijte z podmisky.
Pokud bonsaj necháte úplně přeschnout a zemina začne praskat, namočte ji na hodinu do vody – poté nechte okapat. Také se může stát, že rostlině opadají listy, neděste se, jakmile ji opět prolijete, listy vyrostou. Zalévejte pouze odstátou vodou pokojové teploty. Venkovní bonsaje lze zalévat dle potřeby. Pokud prší, je dobré odstranit misku pod květináčem. Jindy hlídáme její proschnutí. Nenechávejte ji úplně proschnout.
Hnojení jako důležitý krok při pěstování bonsaje
Bonsaj hnojte pravidelně od jara do podzimu. V sezoně hnojte každých čtrnáct dní. Mimo sezonu nehnojte bonsaje vůbec, a to především ty venkovní. Interiérové bonsaje hnojíme od podzimu do jara jednou za dva měsíce. Dávka hnojiva ovšem musí být snížena.