jedovaté pokojové rostliny

Jedovaté rostliny, které nejsou vhodné do domácnosti s malými dětmi

5
(1)

Zdá se vám někdy nemožné uhlídat děti, aby něco neustále nestrkaly do úst? Někdy je to prakticky nemožné, a to především v domácnosti, kde je spoustu potencionálně nebezpečných věcí pro malé batole. Například takové rostliny, na ty byste měli být obzvláště opatrní. Do některých byste to ani neřekli, ale pokud je dítě ochutná, může mít velké zdravotní potíže. Jaké pokojové rostliny jsou jedovaté?

Ovšem, neberte to tak, že se musíte zbavit veškerých krásných rostlinek, které v domácnosti máte. Některé, i když jedovaté, mají čisticí účinky a mohou zbavovat ovzduší v místnosti škodlivých plynů, jako je xylen a ostatní. Květiny můžete umístit například do výšky nebo se raději takovým rostlinám vyhnout a pořídit ty více bezpečné. Na které rostliny si tedy musíte dát pozor, protože jsou jedovaté?   

Rostliny, které nejsou ideální do domácnosti s malými dětmi

Z dohledu a hmatu dětí by měly jít všechny rostliny obsahující ostny či špičaté listy. Takovými rostlinami si děti mohou ublížit. Dále byste se měli vyhnout květinám jedovatým, které to jsou?

Pryšce

Pokojová rostliny pryšec běložilný (Euphorbia leuconeura) v hnědém květináči
Pryšec běložilný (Euphorbia leuconeura)

Překrásná a oblíbená pokojovka, která po dotyku ale i požití může způsobit nepříjemné potíže, jako jsou puchýře na kůži nebo dokonce potíže s rohovkou. Obsahuje alkaloid euforbin, kterému byste se měli vyhnout. A to převážně děti. Pryšce můžeme pěstovat pokojové, ale i venkovní. I na ty venkovní dávejte pozor a raději si vždy vezměte rukavice. 

Vybrat si můžete z široké nabídky pracovních rukavic značky Brudra.

Kala (Calla)

Pokojová rostlina Kala (Calla)
Kala (Calla)

Květina kala má nejen krásné listy, které rozzáří jakýkoliv interiér, ale mí i překrásné květy, které jsou podobné kalichu. Je poměrně nenáročnou rostlinou, ale bohužel obsahuje řadu toxických látek, a to především po pozření. Pokud jí dítě sní, může nastat otok hrdla, zvracení, ale i ukrutné křeče. Obsahuje totiž šťavelan vápenatý. Pozor také na tekutinu, kterou kaly především ráno vylučují. Může způsobit podráždění kůže.  

Tchýnin jazyk (Sansevieria)

Tchýnin jazyk (Sansevieria) v bílém květináči
Tchýnin jazyk (Sansevieria)

Také vaši domácnost zdobí tchýnin jazyk? Je to obvyklá pokojová rostlina, kterou si oblíbilo mnoho domácností. Alkaloidy a saponiny jsou hlavními jedovatými nepříteli, které mohou způsobit bolesti hlavy, břicha i ukrutné zvracení. Také ale záleží na požitém množství. Jestliže tchýnin jazyk umístíte vysoko nad ruce dítěte, jistě budete s touto nenáročnou rostlinou, která čistí vzduch spokojeni. 

Dracéna (Dracaena marginata)

Dracéna (Dracaena marginata)
Dracéna (Dracaena marginata)

Dracéna, druhá nejčastější pokojová rostlina, která krášlí mnoho českých domácností. Podobá se palmě, má dlouhé úzké kmeny a existuje velké množství druhů. Všechny ale mají dlouhé a špičaté listy, většinou lemované bílou, žlutou či červenou barvou. Většina z nich obsahuje jedovaté látky zvané saponiny a glykosidy, které bývají nejčastější příčinou úmrtí zvířat. Po požití může mít i malé dítě nepříjemné žaludeční potíže. 

Rostliny, které bez obav zařaďte do své domácnosti

Mezi tyto bezpečné květiny patří:

  • orchideje
  • bromélie
  • zelenec
  • maranta
  • voskovka

Tyto rostliny dětem nikterak neublíží, ale mohou způsobit například průjem nebo bolení břicha. Pro úplnou bezpečnost zbývá pouze pěstování bylin, které dětem neublíží. 

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Jak pěstovat orchidej
Pokojové rostliny, které vyzdobí i temný interiér

Jak se vám líbil tento článek?

Čím víc hvězdiček, tím lepší

Průměrné hodnocení: 5 / 5. Počet hlasujících: 1

Zatím nehodnoceno, buďte první.

Podobné příspěvky