Jak vybrat brýle pro virtuální realitu?
Virtuální světy se neustále rozrůstají a je stále větší poptávka po vybavení, jehož pomocí se do nich ponoříte. Kvalitní VR výbava je základem pro uspokojivý virtuální zážitek, do kterého se budete chtít znovu vracet. Jestliže si pořídíte nevhodné brýle pro virtuální realitu, můžete se ochudit nejen o zážitek, ale dokonce se vám nemusí hra nebo metaverse spustit.
Nejprve si ujasněte, za jakým druhem virtuálního světa jdete
V současnosti je k dispozici mnoho VR obsahu: Hry, videa, prohlídky živé akce, výukové programy, interaktivní příběhy, a hlavně metaverse světy, kde tohle všechno najdete pohromadě. Rozhodnutí o typu obsahu, který vás nejvíce zajímá, vám pomůže vybrat typ náhlavní soupravy přesně pro vás.
Vyžadujete hraní nejnovějších VR her ve vysokém rozlišení a plánujete naplno prozkoumávat metaverse svět? Pak se určitě rozhodněte pro výkonné brýle pro virtuální realitu pro PC. Například takové HTC Vive by vás mohly zajímat.
Radši si zvolíte pohodlí a zapnete nějaké virtuální video, jednoduchou hru nebo pracovní konferenci? Na tohle budou stačit VR brýle pro mobilní zařízení. Kvalitní nabízí například Samsung Gear VR, který je kompatibilní se Samsungy. Pokud Samsung nemáte, tak cenově velmi dostupný Retrak Utopia 360 by vám mohl vyhovovat.
Jaké jsou základní typy VR headsetů?
Virtuální brýle pro počítač
Tato nejpoužívanější kategorie headsetů se vyznačuje vysokou výkonností, ale je potřeba k tomu mít vhodný počítač. Ceny počítačových sestav, které by byly vhodné pro VR brýle začínají na rozmezí 20 až 25 tis. Kč a mohou se bez problému dostat i k 50 tis. Kč. Výměnou za to dostanete vysoké rozlišení, široké zorné pole a vysokou obnovovací frekvenci. Jestliže tedy cílíte hlavně na náročné VR hry a chcete to brát se světem metaverse vážně, doporučujeme právě některé z těchto brýlí.
Podkategorií brýlí na počítač jsou brýle k herním konzolím. V současné době však pouze PlayStation dává svým uživatelům k dispozici vstup do světa virtuální reality. Zakoupit si můžete Sony PlayStation VR V2, což je nejnovější virtuální headset pro Playstation, který na dnešní poměry nabízí velmi dobré parametry.
Vysoký výkon je však vykoupen tím, že budete muset často být připoutáni k PC kabelem. To způsobuje určitý diskomfort a zážitek to může ochudit. I přes to však někteří výrobci dávají k dispozici bezdrátové připojení svých brýlí. Toto řešení je z hlediska použití praktičtější, ale zobrazovací vlastnosti nebudou tak dokonalé jako přes kabel.
Samostatné virtuální brýle
Díky bezdrátovému designu mohou samostatné náhlavní soupravy poskytovat více svobody pohybu, a navíc nepotřebujete drahý počítač. To je zase na druhou stranu vykoupeno nížším výkonem a horší kvalitou obrazu kvůli absenci výpočetního výkonu počítače. Trh s tímto typem brýlí zatím není veliký a současně existují dva populární headsety: Oculus Quest 2 a HTC Vive Focus 3.
TIP: Pokud aktuálně vybíráte brýle pro virtuální realitu můžete se přečíst naše srovnání nejlepších VR brýlí
Virtuální brýle pro mobilní telefony
Cenu za pohodlí, snadnou dostupnost a použitelnost by jistě vyhrál tento typ brýlí. Lehce se nastavují, můžete je nosit prakticky kdekoliv a jsou uživatelsky přívětivé. I co se týče obsahu mají co nabídnout. Ovšem největší předností těchto brýlí je nízká pořizovací cena.
Na druhou stranu si nedovedou poradit s většinou VR her. Také zatím málo metaverse světů podporuje připojení přes mobilní telefon. Mezi známé příklady patří The Sandbox a Axie Infinity. Ty si ale zahrajete pouze přes obrazovku, neboť zatím neexistuje žádný metaverse, do kterého byste se mohli připojit přes mobilní VR headset. Na mobilním VR si můžete zahrát pouze jednoduché, graficky a systémově nenáročné tituly. Proto obvykle tyto VR headsety neobsahují ani pokročile funkce, jako je stereo zvuk nebo sledování pohybu. Jediné, co tyto VR brýle umožní, je sledovat okolí a VR videa. I tak k tomu budete potřebovat výkonný telefon alespoň s Full HD rozlišením.
Před koupí VR brýlí sledujte důležité technické parametry
Níže uvedené technické parametry jsou důležité, abyste si vybrali správné a kvalitní brýle pro virtuální realitu.
Rozlišení
Nejdůležitější parametr je rozlišení. Čím větší rozlišení, tím lepší zážitek z VR světa budete mít. Při rozlišení 1832 × 1920, jímž disponuje Oculus Quest 2, jedno vaše oko uvidí 1832 světelných bodů na výšku a 1920 na šířku. Když bude rozlišení příliš malé, může dojít k tzv. „screen door efektu“, tedy efektu dveřní clony. Poznáte ho tak, že mezi jednotlivými pixely uvidíte mezery. U VR brýlí je na rozlišení obzvlášť kladen důraz, protože malá vzdálenost očí od obrazovky ještě víc ukáže nedokonalosti zobrazení.
Obnovovací frekvence
Další neméně důležitý parametr je obnovovací frekvence displeje. Uvádí se v hertzích a obvyklé hodnoty jsou 60, 75 a 90. Ty nejlepší brýle poskytují i 120 až 144 Hz. Co to znamená? Údaj vypovídá o tom, kolik snímků za sekundu je obrazovka schopna vyprodukovat. Platí tady přímá úměra, že více znamená plynulejší pohyb obrazovky. Lidské oko vnímá plynulý pohyb už od 24 snímků za sekundu, avšak rozdílu si všimne i mezi 90 a 144 Hertzy.
Zorné pole
Třetici nejdůležitějších vlastností, které by každé virtuální brýle měli mít, uzavírá zorné pole. Zorné pole udává rozsah pozorovatelného prostředí v daném okamžiku. Čím širší je zorné pole, tím více virtuální přítomnosti pocítíte. Zdravý člověka s oběma očima má zorný úhel až 200 stupňů. Tomu odpovídají VR brýle Pimax Vision s největším zorným polem mezi VR headsety současnosti.
Snímání polohy
Aby brýle správně fungovaly, musí mít údaje o pohybech a poloze uživatele. To je docíleno pomocí snímačů polohy. Externí snímače (základny), jsou zařízení, které rozmístíte do okolí oblasti vašeho pohybu. Pro nejlepší přesnost je potřeba mít dostatek volného prostoru a umístit alespoň dva i více snímačů.
V brýlích jsou umístěny interní snímače, které nejsou tak přesné, ale zase nemusíte řešit pořizování, instalaci a umístění externích snímačů. Jejich přesnost se však u nových modelů neustále zvyšuje a do budoucna se očekává, že externí snímače nebudou potřeba.
Hmotnost
VR brýle na sobě budete mít i několik hodin a sami víte, že i malá váha se po čase pronese. Takže si určitě vždy vybírejte brýle s nejnižší hmotností.
Praktické rady na závěr
Ujistěte se, že budete mít dostatek prostoru. Například u PlayStation VR výrobce doporučuje mít
k dispozici volnou plochu o rozměru 3×3 metry. Obecná zásada zní, že pokud natáhnete své paže a otočíte se jednou dokola kolem své osy, máte dostatek prostoru pro jakýkoliv VR.
Ve VR můžete obvykle nosit brýle, ale některé headsety to dělají pohodlnější. Mnoho z nich má také přizpůsobitelnou hloubku čoček. Třeba Valve Index umožní mechanicky nastavit hloubku čočky tak, aby se vám tam brýle pohodlně vešly.
Pozor na vzdálenost středů vašich zornic
Vzdálenost středů zornic má každý člověk jinou a můžete si všimnout, že třeba
dalekohledy jsou na to uzpůsobeny. Oba okuláry můžete od sebe libovolně vzdalovat, aby přesně vyhovovaly vašim očím. Pokud by okuláry byly umístěny jinak vzhledem ke středům vašich zornic, docházelo by k únavě a bolestem hlavy. Na to pamatujte i při výběru VR brýlí. Zjistěte si dopředu vzdálenost středů vašich zornic a vzdálenost, kterou podporují vámi vybrané brýle. Většinou jsou nastavitelné od 60 do 68 mm.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT
Jak vybrat herní monitor
TOP 5 nejlepších VR brýlí – které vybrat?