Půjčit si nebo nepůjčit? Aneb kdy se půjčka vyplatí
Půjčovat si na cokoli je považováno za normální, ovšem jen do té doby, než splátky narostou do neúnosné výše. Půjčka je proto pro některé doslovným tabu. Je potřeba i k půjčkám přistupovat s rozmyslem. Půjčit si je velice snadné, splácet už tak jednoduché není.
Reklama k půjčování přímo vybízí, mnohdy stačí jen doklad totožnosti a půjčka může být vaše. Pak však přijdou pravidelné měsíční splátky, mohou nastat nepříznivé životní okolnosti a z dříve vítané půjčky se rázem stane problém. Proto je nutné včas uvážit, na co si půjčovat a na co ne.
Na co si půjčit
Určitě se vyplatí investovat do věcí trvalých hodnot. Na ty je možno využít i půjčku, protože investice se vrátí. Především se jedná o pořízení vlastního bydlení, tedy o hypotéky a úvěry ze stavebního spoření.
Byt nebo dům je investicí, která může přinášet užitek dlouhodobě. Navíc ve vlastním není nutno platit nájem, proto lze tuto částku využít na splátky. Dalším vhodným využitím půjčky je půjčka na vzdělání, ať už pro sebe nebo pro děti. Může se jednat například o finance na zaplacení školného.
Každá půjčka znamená povinnosti
Uzavřením smlouvy o půjčce se zavazujete k tomu, že vypůjčené finance splatíte. Zaplatíte však nejen částku, kterou jste si půjčili, ale také úroky a další poplatky, což může činit až 100 % původní půjčky. Každý měsíc budete muset platit pravidelné splátky a nikoho nebude zajímat vaše životní situace.
Navíc i na vzdělání nebo pořízení vlastního bydlení budete potřebovat ještě další finance- počítač, učebnice, doprava do školy, opravy bytu či domu – a ty bude nutno odebírat z pravidelného příjmu.
Na co si určitě nepůjčujte
Jsou věci, na které by si člověk půjčovat neměl. Jedná se především o dárky, zvláště ty vánoční nebo dovolenou. Také luxusní doplňky do domácnosti jsou něčím, bez čeho se můžeme obejít. Zvážit je potřeba i to, jestli si brát půjčku na pořízení auta, pokud ho nutně nepotřebujete k dopravě do práce nebo k podnikání.
V každém případě se vyplatí nejdříve dlouze uvažovat a pak teprve jednat. Vše si důkladně spočítat, a teprve poté, co zjistíte, zda půjčka nenaruší váš rodinný rozpočet, podepsat smlouvu.
Jak a kde si půjčit peníze
Jak a kde koupit kryptoměnu Bitcoin?
Bitcoin ETF: vyplatí se do něj investovat?
Dětské životní pojištění a proč je důležité
Jak si přivydělat v pohodlí domova