Bitcoin ETF: vyplatí se do něj investovat:
Kryptosvět se může pochlubit další novinkou – je jím bitcoinový ETF – tedy první veřejně obchodovaný fond s futures na bitcoiny, který nedávno schválila Americká komise pro cenné papíry (SEC). Tento fond s názvem ProShares Bitcoin Strategy ETF během svého prvního dne obchodování dosáhl obchodních objemů ve výši 1 miliardu dolarů, což ukazuje na vysokou poptávku. Zjistěte, co je to bitcoinový ETF a zda se do tohoto investičního nástroje vyplatí investovat.
Navzdory tomu, že tento fond vyvolává mezi investory velké vzrušení, jen velmi málo lidí má jasnou představu o tom, co jsou to ETF a jak se liší kryptoměnové ETF od jiných typů těchto veřejně obchodovaných fondů.
Nicméně nyní, když Americká komise pro cenné papíry (SEC) povolila ETF na vysoce neregulovaném kryptoměnovém trhu, je načase pochopit, co je to bitcoinový ETF, na jakém principu funguje a zda se jedná o výhodnou investici.
Co je to bitcoinový ETF?
Veřejně obchodovaný fond (z anglického Exchange Traded Fund označovaný zkratkou ETF) je fond obchodovaný na burze. Jedná se o investiční nástroj, který sleduje výkonnost podkladového aktiva nebo aktiv. ETF poskytují investorům expozici vůči těmto aktivům, aniž by je však investoři museli vlastnit.
Bitcoinový ETF sleduje cenu z hlediska tržní kapitalizace největší kryptoměny – bitcoinu. S bitcoinovým ETF může investor získat expozici vůči bitcoinu, aniž by tuto digitální měnu nutně vlastnil nebo s ní obchodoval.
Vlastnit a obchodovat s bitcoiny může být pro investory s minimálními znalostmi kryptosvěta složité. Právě proto mnozí z nich preferují raději než do samotného bitcoinu investovat do bitcoinového ETF. Tímto způsobem nemusí komplikovaně řešit složité postupy zabezpečení a ukládání digitálních mincí. ETF tak preferují především investoři, kterým jde pouze o zisk a nikoliv o držení bitcoinu jako takového.
Bitcoinový ETF má mnoho výhod, takže někteří investoři jim dávají přednost před držením skutečného bitcoinu. Jak již bylo zmíněno výše, proces vlastnictví a držení ETF je ve srovnání se skutečným bitcoinem bezpečnější a méně složitý.
S bitcoinovým ETF se investor nemusí obtěžovat vytvářením účtů na kryptoměnových burzách, nákupem kryptoměnových peněženek a zapamatováním jejich dlouhých adres. ETF lze snadno nakupovat a prodávat prostřednictvím tradičních akciových trhů. Kromě toho nejsou směnárny a burzy kryptoměn tak bezpečné jako tradiční trhy, neboť jsou náchylnější k hackerským útokům.
Další velkou výhodou, kterou s sebou přináší investováním do bitcoinového ETF ve srovnání se skutečným bitcoinem, je možnost „nakrátko“prodat akcie ETF, pokud spekulujete, že ceny bitcoinů v budoucnu klesnou.
Obchodování s bitcoiny nebo dlouhodobější investování do tohoto digitálního aktiva vyžaduje velkou přípravu, znalost kryptoměnového trhu, osvojení si obchodních strategií, které mohou pomoci snížit pravděpodobnost ztráty apod. To vše vyžaduje čas a úsilí a není vhodné pro začínající investory.
Oproti tomu není složité pochopit princip investování do bitcoinového ETF. To je dáno tím, že se tento finanční nástroj vyskytuje napříč různými finančními trhy, na kterých funguje obdobně.
Investor, který nemá čas nebo zájem učit se obchodovat s bitcoiny, se proto může rozhodnout pro ETF. Získá tak expozici vůči digitální měně, ale vyhne se nevýhodám přímého krypto obchodování.
Podíváme-li se na tyto výhody bitcoinových ETF, pak můžete konstatovat, že budou ideální pro ty obchodníky, kteří se raději drží tradičních trhů, ale nechtějí přijít o investiční příležitosti, které nabízí rychle rostoucí sektor digitálních měn.
ETF s futures na bitcoiny má zelenou
Americká komise pro cenné papíry (SEC) ve skutečnosti váhala se schválením bitcoinového ETF. Nicméně Komise nakonec uvedla, že tento investiční produkt schválí, což vyvolalo velký rozruch mezi investory, zejména těch působících v kryptoprostoru.
SEC však neschválila přímé bitcoinové ETF, ale ETF s futures na bitcoiny, který je podle Komise ve srovnání s běžným ETF snáze regulovatelný.
Futures na bitcoiny jsou derivátový obchodní nástroj, který dovoluje dvěma stranám uzavřít smlouvu, která jim umožní později nakoupit nebo prodat bitcoiny za předem stanovenou cenu. Futures na bitcoiny se obchodují na komoditní burze.
Na jakém principu funguje obchodování s ETF s futures na bitcoiny?
V podstatě, když investujete do ETF s futures na bitcoiny, souhlasíte s nákupem nebo prodejem bitcoinu za určitou cenu k určitému datu bez ohledu na to, jaké v tu dobu budou ceny. Mezi dvěma stranami je stanoveno datum, ke kterému transakci uskuteční. Tyto strany uzavřou smlouvu, která jim ukládá splnit své závazky, jakmile nastane stanovený termín.
Jakmile dosáhne stanoveného data, strana, která souhlasila s nákupem bitcoinů, tak učiní s přirážkou nebo se slevou. Ceny bitcoinů se neustále mění – právě proto je velmi malá šance, že jej někdo koupí za stejnou cenu, jaké bitcoin dosahoval v době uzavření smlouvy. Investor, který souhlasil s nákupem bitcoinu, za bitcoin zaplatí cenu stanovenou v kontraktu futures.
První svého typu – ETF ProShares Bitcoin Strategy
ETF ProShares Bitcoin Strategy je vůbec prvním ETF s futures na bitcoiny, který byl schválen jako investiční nástroj. Již během prvního dne obchodování dosáhl tento ETF velkých zisků – jeho objemy obchodování přesáhly 1 miliardu USD.
Očekává se, že v nadcházejícím krátkém čase budou na trh uvedeny i další ETF tohoto typu, mezi nimi můžeme uvést například Valkyrie Bitcoin futures ETF a VanEck Bitcoin futures ETF. Předseda SEC již dříve naznačil schválení těchto fondů a uvedl, že regulátor je otevřenější schvalování ETF krytých futures než ETF, které by byly fyzicky kryty pouze bitcoiny.
Kryptoměnový trh byl nejdéle čekajícím finančním sektorem, který na schválení bitcoinového ETF čekal již od roku 2017. V té době totiž první společnosti spravující aktiva začaly podávat žádosti o schválení spotových bitcoinových ETF. Tyto žádosti však byly regulátorem SEC zamítnuty. Podle SEC žádný z těchto bitcoinových ETF nedokázal, že by odolal manipulaci s trhem.
Budou další bitcoinové ETF následovat?
Kdy se trh dočká bitcoinových ETF podporovaných skutečnou kryptoměnou je tak otázka. Nicméně již teď mají investoři možnost investovat do ETF s futures na bitcoiny – což je velký pokrok a značí o stále větším přijetí kryptoměny institucionálními regulátory i širším veřejností.
Například Kanada už je v porovnání se Spojenými státy již o krok dál. Třebaže v USA nejsou regulátoři finančního trhu ochotni spustit bitcoinové ETF podporované skutečnou kryptoměnou, v Kanadě schválili nejen několik bitcoinových ETF, ale také etherových ETF. ETF byly spuštěny na začátku roku 2021 a vedou si velmi dobře, neboť přilákaly řadu investorů, kteří hledají způsob, jak získat expozici vůči kryptoměnám.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT
Jak a kde koupit kryptoměnu Bitcoin?
Jak a kde si půjčit peníze