Jaderná energie – výroba a její budoucnost

Jaderná energie – výroba a její budoucnost

0
(0)

Jadernou energii lze definovat jako energii, která se uvolňuje z jaderných reakcí v atomovém jádře. Tuto energii je možné využívat díky speciálním technologiím a odvětví zabývající se touto činností se nazývá jaderná energetika. Průmyslově se pro jaderné reakce doposud využívá štěpná reakce uranu nebo plutonia. V současné době je na světě v provozu více než 400 jaderných reaktorů různých typů.

Nejrozšířenějším typem jaderného reaktoru je tlakovodní reaktor PWR nebo ruský typ VVER, který je využíván u nás v jaderné elektrárně Temelín nebo Dukovany. Tento typ byl vyvinut v USA a později převzat Ruskem. Jaderné palivo zde tvoří uran ve formě oxidu uraničitého v palivových tyčích chlazených vodou.

Výroba a budoucnost jaderné energie

Výhoda jaderných elektráren spočívá mimo jiné v jejich prakticky nulovém vlivu na životní prostředí. Ekologický způsob výroby elektrické energie je v dnešní době velice důležitý, neboť zde nedochází ke vzniku zplodin a skleníkových plynů. Navíc jaderné elektrárny nespotřebovávají kyslík ani fosilní paliva jako klasické tepelné elektrárny. Proto nemají jaderné elektrárny prakticky žádný vliv na zdraví lidí.

Rizika nehod jsou minimalizována na nejnižší možnou míru díky přísným bezpečnostním opatřením. Do budoucna se proto s jadernými elektrárnami stále počítá, ikdyž i v České republice se proti využívání jaderné energie staví některá antijaderná hnutí, která našla argumenty i ve známých haváriích jaderných elektráren v Černobylu a Fukušimě.

Většina obyvatelstva však chápe, že tyto havárie byly způsobeny mimořádnými situacemi a že u nás je bezpečnost jaderných elektráren zajištěna maximálním způsobem.

Podstatným hlediskem pro podporu jaderné energie je zejména životní prostředí, které je tepelnými elektrárnami u nás velice zatěžováno. Podíl elektrické energie vyrobené v jaderných elektrárnách v České republice byl v r. 2012 něco málo přes 35 %. Ve světě se jaderné elektrárny na výrobě elektřiny podílejí zhruba 17 % a kromě elektrické energie se jaderné reaktory používají například pro pohon lodí a ponorek, k výrobě izotopů pro další použití a k výzkumu. Využití nalézá jaderná energie i při ohřevu vody či vytápění.

Jak se vám líbil tento článek?

Čím víc hvězdiček, tím lepší

Průměrné hodnocení: 0 / 5. Počet hlasujících: 0

Zatím nehodnoceno, buďte první.

Podobné příspěvky