Jak působí voda na lidské tělo

Jak působí voda na lidské tělo

0
(0)

Proč potřebujeme vodu a proč je voda pro nás tak důležitá? Dospělý lidský jedinec je tvořen ze 40 – 60 % vodou. Množství vody se však během života mění a například plod je tvořen 94% vody a naopak dítě do 7 let je jen z 63% vody. V lidském těle voda způsobuje, a je součástí, různých složitých biologických dějů, například látková a energetická přeměna nebo další fyziologické funkce, které jsou pro náš organismus tak důležité.

Voda zajišťuje správnou funkci všech procesů a orgánů v těle

Nejenže voda funguje jako prostředek pro různé činnosti uvnitř lidského organismu, ale slouží zároveň jako rozpouštědlo mnoha přijímaných látek, které významně ovlivňují naše životní funkce na všech úrovních. Kromě všech těchto užitečných funkcí, které nám voda sebou přináší, je i nosičem minerálních látek, stopových prvků a dalších užitečných prvků.

Nehledě na to, že voda brání k přehřátí organismu. Je to tedy nezbytný pomocník ke zdravému a plnému životu. Kromě toho, že vodu přijímáme, tak i o vodu přicházíme neustálým vylučováním, ať už v podobě moči nebo potu či dalších činností lidského organismu. V číslech je to zhruba 40 – 50 % přijaté vody odejde za pomoci kůže a plic, asi 50 % odejde močí a 3 – 10 % stolicí. Jen 0,5 – 3 % vody se zadrží v těle, pro potřeby růstu v organismu. Není tedy místo na to, abychom pitný režim brali na lehkou váhu.

Musíme tedy v těle udržovat dostatečné množství tekutin a minerálních látek, které nám voda sebou přináší. Tekutiny bychom měli doplňovat během celého dne, neboť je tělo průběžně ztrácí. Pokud nedochází k vyrovnání tekutin v těle, dochází k takzvané dehydrataci a již ztráta 10% vede k závažným poruchám tělesných pochodů.

Co se děje při nedostatku vody

Při nedostatku vody jsme více unavení, máme málo energie na každodenní činnosti a necítíme se ve své kůži. Dodržujte tedy správný pitný režim, který by měl být minimálně kolem 2 – 3 litrů denně v závislosti na vaší hmotnosti. Vyhnete se tak  zdravotním komplikacím a budete se cítit plní energie.

Jak se vám líbil tento článek?

Čím víc hvězdiček, tím lepší

Průměrné hodnocení: 0 / 5. Počet hlasujících: 0

Zatím nehodnoceno, buďte první.

Podobné příspěvky