jak prát prádlo

Jak správně prát a sušit prádlo?

4
(1)

Jistě to znáte i vy – přes týden máte plno práce a jste rádi, že stihnete trochu popoklízet, naučit se s dětmi a uvařit. O vikendu na vás v koupelně čeká barevná smršť ve formě špinavého prádla celé rodiny. Dávno odzvonilo neckám a valchám, ale i tak se vám do praní moc nechce. Stalo se někdy i vám, že se vám prádlo v pračce srazilo nebo obarvilo na jinou barvu, než původně oblečení mělo? Vyhněte se těmto potížím, máme pro vás několik užitečných rad. Jak tedy správně prát prádlo?

Vše začíná tříděním

Pro mnohé lidi je třídění samozřejmostí, jiní narvou pračku a jednoduše perou. Abyste měli prádlo neseprané a stále krásné, je třeba prádlo třídit podle barevnosti. Nedávejte šedé oblečení s bílým. Nedávejte prát ani světle růžové s bílým. Po prvním vyprání se bílá nezabarví, ale pokud tuto kombinaci barev budete používat dokola, bílá nebude po čase bílá. Perte vždy pouze bílé s bílou. Je třeba myslet i na materiály. Nedávejte nylon s bavlnou nebo vlnu s ložním prádlem. Naučte se číst cedulky na veškerém oblečení. Jedině tak zůstane vaše prádlo dlouhou dobu krásné. 

Prací gel a prášek

Nedoporučujeme použít prací gel nebo prášek na barevné i bílé oblečení. I když je prací prostředek univerzální, bílé prádlo po pár vyprání zešedne. Takže jednoduše řečeno, s jedním pracím prostředkem si nevystačíte. Pokud máte bílého oblečení málo, kupte raději malý prací prášek v krabičce za pár korun, ale kupujte vždy takový, který je přímo určený na bílé oblečení.

Rádi bychom ještě upozornili, že prací prostředek na bílé prádlo nepoužívejte na tmavé oblečení. Barvy z tmavého oblečení budou vybledlé. Možná už jste dříve přemýšleli, zda koupit gel nebo prášek. Za nás jistojistě gel. Gely se lépe rozpouští a nezůstávají zbytky prášku na oblečení. Navíc jsou gely koncentrovanější a nespotřebujete ho tolik. 

Jak prát prádlo? Co na skvrny a silně znečištěné prádlo

Pokud máte oblečení například od červeného vína, malby či jinak znečištěné prádlo, je vhodné použít odstraňovač skvrn a poté prádlo vyprat běžným způsobem. Nemusíte používat chemii, mohou vám vystačit domácí prostředky, jako je soda a ocet, kterými skvrny předperete.    

Plnění pračky

Pračku neplňte úplně do plna. Jakmile umístíte špinavé prádlo do bubnu pračky, měli byste být schopni k prádlu umístit rozevřenou ruku a palec by měl sahat na horní část bubnu. Jednoduše vám od prádla k vrcholu bubnu musí zbýt alespoň 15 centimetrů místa. Tak zajistíte, že se vaše oblečení dokonale propere. Nedoporučujeme do pračky dávat málo prádla ani hodně prádla.

Pokud nastavíte prací cyklus na krátký čas, nezapomínejte, že byste měli přizpůsobit i prací prášek. Jestliže dáte pro krátký prací cyklus hodně pracího prostředku, nemusí se všechen vyplavit, což může způsobit podráždění pokožky. 

Sušení

Pokud nemáte sušičku na prádlo, jistě své oblečení věšíte na sušák. Dávejte si pozor, abyste své oblečení, především trička nenatahovali, mohou být roztáhlé. Pokud sušičku máte, rozhodně dodržujte pokyny uvedené na štítku oblečení. Některé oděvy nejsou do sušičky vhodné. Můžete poškodit vlákna a oděv se brzy zničí. 

KAM DÁL? MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Jak se vám líbil tento článek?

Čím víc hvězdiček, tím lepší

Průměrné hodnocení: 4 / 5. Počet hlasujících: 1

Zatím nehodnoceno, buďte první.

Podobné příspěvky