Auto na dálnici s elektronickou dálníční známkou

Elektronická dálniční známka – jak a kde ji koupit?

5
(4)

Od roku 2021 platí na českých dálnicích pouze elektronická dálniční známka. Přesto však řada řidičů s blížícím se novým rokem často tápe, kde a jak tuto známku sehnat, jak se liší její cena či platnost, příp. co je může čekat v případě, že platnou známku nemají. Proto zde přinášíme základní souhrn všech důležitých informací, který k bezproblémové jízdě po dálnicích v ČR potřebujete znát.

Dálniční známka cena 2023

Hodnoty známek pro rok 2023 zůstávají stejné jako v roce 2022. Zakoupit můžete roční, měsíční a desetidenní dálniční známku. Stejná zůstává také cena známky. 

Ceny dálničních známek 2023
Roční1 500,-
Měsíční440,-
Desetidenní310,-
Elektronicka dalnicni znamka logo

Jak ověřit platnost dálniční známky

Velkou výhodou elektronické dálniční známky je její dostupnost, a to včetně ověření její aktuální platnosti. Pokud se tedy řadíte mezi ty, kteří si již v minulosti známku zakoupili, a zajímá vás, do kdy vám dálniční kupón platí, není nic snazšího než navštívit oficiální web www.edalnice.cz, kde hned na domovské stránce najdete panel Ověření platnosti. K získání potřebných údajů vám pak stačí pouze vyplnit stát, ve kterém je vozidlo registrováno, a jeho SPZ. Po potvrzení údajů vám pak následně vyskočí informace o aktuální známce, příp. o její platnosti/neplatnosti.

Elektronicka dalnicni znamka overeni platnosti
Ověření platnosti dálniční známky na webu edalnice.cz
Elektronicka dalnicni znamka vysledek overeni platnosti
Výsledek ověření platnosti dálniční známky

Proces kontroly platnosti dálniční známky je dobré absolvovat vždy, když se chystáte na dovolenou či delší cestu. Ne nadarmo se totiž říká, že štěstí přeje připraveným, a lépe tedy nepříjemnou skutečnost o propadlém kupónu řešit z pohodlí domova než např. po zastavení policejní hlídkou. Tehdy už totiž bude na nákup známky pravděpodobně pozdě.

Kde koupit dálniční známku

Existuje celá řada míst, kde si můžete dálniční známku pořídit – nejste tedy odkázaní pouze na vlastní přístup k internetu. Vybrat si tak můžete z následujících možností.

Dálniční známka online

Nejpohodlnější a nejrychlejší cestou k získání elektronické dálniční známky je přímo v e-shopu www.edalnice.cz. Podobně jako v případě ověřování platnosti známky je postup velmi jednoduchý. Po volbě daného tarifu (roční/měsíční/desetidenní) stačí do systému vyplnit stát registrace vozu, SPZ a následně datum, od kdy chcete, aby kupón vstoupil v platnost.

Pole nastavení počátku platnosti se pak hodí zejména pro ty řidiče, kteří chtějí známku využít až časem a nikoliv okamžitě. Pochopitelně však můžete vyplnit datum aktuální, a elektronická dálniční známka bude platná ihned po dokončení nákupu.

Formulář nákupu elektronické dálniční známky online

Formulář koupě elektronické dálniční známky
Formulář koupě elektronické dálniční známky

Pobočky České pošty

I přes to, že klasické papírové kupóny k provozu na dálnicích se již neprodávají, některá prodejní místa známek zůstala zachována. Jedním z nich je pak pošta, resp. její pobočky. Cenově vás elektronická dálniční známka na poště vyjde stejně jako v případě on-line nákupu. Stačí tak tedy u přepážky nadiktovat zaměstnanci České pošty potřebné údaje, a za pár minut můžete mít ověření aktivní.

Česká pošta však upozorňuje na správnost zadávaných údajů, které po nákupu dostanete vypsané na potvrzení o nákupu. Tyto údaje lze v případě chyby opravit pouze do 15 minut od nákupu. Pak již z technických důvodů není možné reklamaci uznat, a je tedy nutno dbát na obezřetnost a pozornost při zadávání informací do systému.

Čerpací stanice EuroOIL

Další možností, kde můžete dálniční známku pořídit třeba již přímo na cestě, je síť čerpacích stanic EuroOIL. Těch se v ČR nachází bezmála 200, a proto je tak díky poměrně značnému pokrytí po celém území tato varianta oblíbená, v případě, že již nemáte přístup k internetu, příp. chcete dálniční známku zakoupit v době, kdy má většina poboček České pošty zavřeno.

Samoobslužné kiosky

K nákupu dálniční známky je pak možné využít také zhruba tucet specializovaných kiosků, které jsou umístěny poblíž hraničních přechodů. Slouží tak hlavně řidičům přijíždějícím ze zahraničí, aby si pohodlně zakoupili dálniční kupón přímo na cestě.

V těchto kioscích se pak kombinuje systém nákupu on-line s klasickým zakoupením na kamenném obchodním místě. Princip je však stále stejný – po volbě jazyka zvolíte délku platnosti kupónu, zadáte informace o vozidle a zaplatíte. Vyrazit tak můžete prakticky ihned od okamžiku nákupu.

Druhy dálničních známek

S přechodem systému dálničních známek do elektronické podoby zůstaly zachovány jednotlivé časové varianty kupónů, které si můžete pořídit.

Prehled elektronickych dalnicnich znamek

Roční dálniční známka

Dlouhodobě nejvýhodnější variantou je stále známka s platností na 12 měsíců. V případě elektronické verze se pak platnost nevztahuje od 1. ledna daného roku, ale odvíjí se od data, které zadáte při nákupu známky. Díky tomu je kupón mnohem flexibilnější, a jeho platnost si tak můžete zastavit dle vlastní potřeby.

Měsíční dálniční známka

V případě cestování např. v průběhu léta nebo během vánočních svátků pravděpodobně sáhnete po měsíční variantě. Tu oceníte zejména v případě, že cestování po dálnicích nevyužíváte pravidelně, ale i tak chcete daný měsíc využít co nejefektivněji.

Desetidenní dálniční známka

Pro jednorázovou týdenní dovolenou vám bude stačit 10 denní dálniční známka. Ta vám pohodlně vystačí na cestu tam i zpět, a pokud tedy cestujete pouze jednou za čas, nejspíš si s desetidenní platností bohatě vystačíte.

Jednodenní dálniční známka

Zavedení jednodenní dálniční známky je v ČR předmětem dlouhodobých diskuzí a dohadů. Evropská unie tuto variantu podporuje, u nás však zatím chybí. Pro rok 2023 se v tomto směru pravděpodobně nic nezmění, a na 24hodinovou alternativu dálničního kupónu si tak budeme muset ještě nějakou chvíli počkat.

Doba platnosti elektronické dálniční známky

Jak již bylo řečeno, oproti klasické papírové známce, kde se platnost uváděla přímo na kupónu, je u elektrické verze možné si počátek platnosti nastavit. Klidně to pak může být třeba až půl roku od samotného nákupu – e-známka je v tomto ohledu velmi flexibilní, a díky tomu mnohem výhodnější.

Dalnice s nocnim provozem

Cena dálniční známky

Cena dálničních kupónů se odvíjí od několika parametrů. Tím prvním je logicky délka platnosti. V tomto směru jsou ceny základních elektronických známek stanoveny na 1500 Kč/roční kupón, 440 Kč/měsíční kupón a 310 Kč/10tidenní kupón.

V případě, že však vlastníte vůz na zemní plyn či biometan, můžete na platbě za dálniční známku ušetřit polovinu výdajů. V tomto případě tedy za jednotlivé varianty zaplatíte 750 Kč/220 Kč/155 Kč.

Cena dálniční známky se odvíjí od pohonu vozidla. Výše uvedené ceny platí, až na výjimky pro benzínová a naftová vozidla.

Pokud máte vozidlo na zemní plyn CNG a biometan, můžete si zakoupit dálniční známku o 50 % levnější.

Od platby za dálniční kupón jsou pak úplně osvobozeny elektromobily, vozy na vodíkový pohon, historická vozidla či auta sloužící k přepravě osob s průkazem ZTP/P. Mimo to platí také možnost si o osvobození od poplatku zažádat v případě, že váš vůz spadá do některé z těchto kategorií, avšak zatím nemáte přidělenou SPZ.

V nedávné době se médii šířila zpráva o možném zdražení dálničních známek. Vláda však nakonec rozhodla, že ceny pro rok 2023 zůstanou zachovány. Nelze ale vyloučit, že se v následujících letech vyšší ceně za dálniční kupóny nevyhneme.

Jak zaplatit dálniční známku

Platbu za dálniční známku nejsnadněji realizujete přes platební kartu. Na pobočkách České pošty nebo na čerpacích stanicích EuroOIL by vám však mělo být umožněno kupón zaplatit také hotově.

Při nákupu přes e-shop www.edalnice.cz pak lze využít také variantu bankovního převodu, v tomto případě však nemůžete počítat s okamžitým doručením známky a její aktivací. Převod a zpracování platby totiž může trvat až 5 dní, takže než vyrazíte na dálnice, musíte vyčkat na potvrzovací zprávu.

Jak se kontroluje platnost dálniční známky

Ke kontrole dálničních kupónů je zmocněna Policie ČR, případně pak Celní správa ČR, a to přímo za provozu. K této kontrole mají příslušné orgány k dispozici síť kamer ve svých hlídkových vozech, příp. na mýtných branách.

Policejni kontrola

Namátkovou kontrolou i cíleným hledáním pak podle SPZ daného vozidla jsou schopni zjistit, zda-li se k ní váže také platná elektronická dálniční známka, a to díky propojení s centrální evidencí vozidel. V případě, že pak odhalí nesrovnalost, může se uchýlit k uložení pokuty.

Jaké jsou pokuty za jízdu bez známky

O tom, že jízda bez platné dálniční známky se nevyplácí, svědčí také možná maximální výše pokuty v případech, kdy vás policie zastaví, a vy platný kupón nemáte. V takových situacích můžete na místě dostat pokutu až do výše 5000 Kč. V případě, že se pak rozhodnete věc postoupit do správního řízení, může se maximální pokuta vyšplhat až na 20000 Kč. Pak si již pravděpodobně jízdu bez platné dálniční známky pro příště rozmyslíte.

Je možné známku převést?

Elektronická dálniční známka je bohužel fixována na dané vozidlo, resp. přiřazenou SPZ. Neexistuje tedy možnost převodu na jiný vůz. Výjimku však tvoří případy, kdy dojde ke ztrátě SPZ či její výměně na stávajícím voze. V tomto případě pak stačí vyplnit formulář o změně SPZ, který můžete zaslat fyzicky na adresu Státního fondu dopravní infrastruktury, případně pomocí e-mailu či datové schránky.

Až tedy budete příště vyrážet na cesty, mějte na paměti, že pro využití dálnic je elektronická dálniční známka nezbytnou součástí vaší výbavy. Díky řadě možností jejího pořízení či ověření platnosti, které jsme vám uvedli, však již jistě nehrozí, že se v tomto směru dostanete do nepříjemné situace.

Pro koho dálniční známka neplatí?

V ČR existuje několik výjimek, pro které neplatí povinnost mít dálniční známku

Osvobozena jsou

  • elektromobily a některé hybridy s registrační značkou pro elektrická vozidla EL
  • vozidla na vodíkový pohon
  • držitelé českých průkazů ZTP a ZTP/P nebo osoba jí blízká pokud je držitel průkazu ZTP nebo ZTP/P ve vozidle
  • Vozidla sloužící k přepravě nezaopatřených dětí, které jsou léčeny pro onemocnění zhoubným nádorem nebo hemoblastózou.
  • historická vozidla se zvláštní registrační značkou

Jak se vám líbil tento článek?

Čím víc hvězdiček, tím lepší

Průměrné hodnocení: 5 / 5. Počet hlasujících: 4

Zatím nehodnoceno, buďte první.

Podobné příspěvky