Borůvky, jahody a maliny

Jaké superpotraviny budou pro vás ty nejlepší

3.5
(2)

Když se řekne “superpotravina”, co vás napadne jako první? Mediálně známé a předražené potraviny, u kterých tápete o jejichž původu? V tom případě vás jistě potěšíme, protože pro superpotraviny nemusíte chodit daleko a navíc, za tyto superhrdiny nemusíte zaplatit jmění. Máte je na dosah ruky a dají se sehnat i u nás v Česku. Které z nich budou ty nejlepší pro naše zdraví? 

Co to jsou to superpotraviny

Superpotraviny jsou většinou potraviny rostlinného původu, které jsou významné pro svoje bohaté nutriční hodnoty, a tudíž výhodné pro pevné zdraví. Superpotraviny jsou mnohem více, než pomocníci k doplnění vitamínů a minerálů.

Ovšem, tyto aspekty jsou pro zdraví více než důležité, ale ve skutečnosti nám mohou pomoci s dosažením kvalitnějšího zdraví, předcházení mnoha chronických onemocnění, a navíc se budete cítit vesele, aktivně a celkově budete krásnější.

Jestliže superpotraviny zkombinujete s pravidelným cvičením a vyváženou stravou, omezíte průmyslově zpracované potraviny, jako jsou párky, jídla z pytlíku a jiné, vaše tělo vám tuto péči jistojistě oplatí. Jaké superpotraviny se vyplatí jíst pravidelně?

Nejvíce oblíbené borůvky

Borůvky bývají díky své chuti, vláknině a fytochemikáliím většinou nejvíce oblíbenou supepotravinou. Kdo by odolal těmto lahodně chutnajícím bobulkám, které lze v letním období sehnat i od našich českých farmářů?

Ve 150 gramech borůvek je obsažena třetina denní dávky vitamínu C a K. Navíc obsahují vitamíny řady B a několik minerálů, které přispívají k posílení imunity. Z nejčastějších jsou to draslík, hořčík, železo, fosfor a řadu dalších.

Maliny, červený rybíz, borůvky, brusinky a jahody

Stejně jako borůvky, budou i jiné bobulové plody, jako jsou jahody, maliny, ostružiny a brusinky stejně výživné.

Flavonoidy, které se nacházejí v bobulovitých plodech, mohou snižovat riziko některých srdečních onemocnění. Navíc harmonizují nervovou soustavu, snižují špatný cholesterol, podporují dobrý imunitní systém a mozkové funkce. Obsahují velké množství vitamínů a minerálních látek.  

Medvědí česnek plný vitaminů

Po česneku vonící i chutnající zeleně zbarvené listy, které můžete dokonce zadarmo nasbírat v listnatém lese od konce března do začátku května. Obsahuje vitamin C, A, B1, B2, zinek, ale také velké množství železa. Dále chlorofyl, který je důležitý při produkci hemoglobinu.

Je účinný v boji proti nachlazení, zácpě, úzkosti, závratím, mykózám, krevním sraženinám, ale i střevním parazitům a působí jako přírodní antibiotikum. 

Medvědí česnek s chlebem na dřevěné desce

Meruňky jako superpotraviny zpomalují proces stárnutí

Vysoce výživné, sladké a nízkokalorické ovoce vhodné i při dietách. Jsou dokonalým zdrojem mnoha antioxidantů, včetně známého beta karotenu, vitaminu A, C a E. Spadají do skupiny polyfenolových antioxidantů. Sloučeniny obsažené v meruňkách pomáhají bojovat s volnými radikály, které v nemalé míře poškozují buňky v těle a způsobují oxidační stres. Což vede k obezitě a různým chronickým onemocněním.

Meruňky, jakožto blahodárné ovoce si můžeme užívat uprostřed léta. Můžeme je zamrazit, ale i usušit a užívat si jej i v zimním období. Stejně tak jablka, která jsou v našem jídelníčku přímo nepostradatelná, zpomalují proces stárnutí a obsahují velké množství minerálů, vitamínů a antioxidantů. 

Velké množství zralých sladkých meruněk

Vlašské ořechy jsou doslova nabité důležitými živinami

Vlašské ořechy jsou obdivovanou potravinou již po tisíce let. Obsahují omega-3, fosfor, draslík, železo, vápník, hořčík, polyfenoly, flavonoidy, vitamin B1, B2, E a C, beta-karoten, kyselinu citronovou. Jsou přímo nabité důležitými živinami.

A co je nejlepší? Můžeme je čerstvé pojídat celou zimu. Na konci záři je můžeme nasbírat u polních cest, uložit je ve skořápkách tam, kde je nejnižší vlhkost a postupně podle potřeby a chuti je pojídat klidně až do léta. 

Vyloupané vlašské ořechy v bílé misce s louskáčkem

Jak se vám líbil tento článek?

Čím víc hvězdiček, tím lepší

Průměrné hodnocení: 3.5 / 5. Počet hlasujících: 2

Zatím nehodnoceno, buďte první.

Podobné příspěvky