Co jíst a nejíst při průjmu? Důležitý je také pitný režim
Pokud máte průjem, je pochopitelné, že nemáte chuť ani náladu na klasická jídla, která konzumujete běžně. Kromě toho může být průjem vyvolán jiným typem onemocnění. Toto onemocnění následně může vyžadovat dietu. Průjem ovšem bývá onemocnění i samo o sobě. Záležet tedy bude na vás, jestli vyhledáte lékařskou pomoc či nikoliv. Při dlouhodobějším průjmu je však pomoc lékaře na místě. Co ovšem jíst? Na to se podíváme v následujících odstavcích.
Co jíst při průjmu?
K jídlu patří i tekutiny. Zvlášť u průjmu se doporučuje dodržovat pitný režim. Tady sáhněte po bylinných nebo černých čajích. Dále si ovšem můžete dopřát i nesycenou minerální vodu. V žádném případě by tato voda neměla být s příchutí.
Je důležité dodržovat pitný režim!
Teprve nyní se lze přesunout směrem k jídlu. Jestliže jej nebudete dodržovat, průjmu se nezbavíte. Zůstaňte doma, dodržujte pitný režim a stravujte se tak, aby průjem netrval déle, než je nezbytně nutné. Z příloh připadá v úvahu rýže nebo brambory. Bramborová kaše by neměla obsahovat mléko.
S největší pravděpodobností nebude bramborová kaše chutnat jako obvykle, ale na druhou stranu je to jedno z možných řešení, co se týče přílohy. Jak jsme již naznačovali, kromě bramborové kaše připadá v úvahu ještě rýže. Zapojit do svého jídelníčku byste měli také ovoce a zeleninu. Z té volte například jablka, banány nebo mrkev. Spojíte tak jak ovoce, tak zeleninu. I bílé pečivo se u průjmu doporučuje. To by ale mělo být starší minimálně 24 hodin. Vhodnou volbou jsou mimo jiné i piškoty.
Jak je to s masem?
Zajímá vás, jestli si můžete dopřát během průjmu maso? Odpověď vás potěší. Ano, maso může být zařazeno do jídelníčku při průjmu. Je potřeba však vědět, jaké maso lze připravit. Maso by mělo být vařené nebo dušené. Ideálním masem je bílé libové maso. K těm patří například králík nebo kuře. Mějte na paměti, že i ryby jsou vhodným pokrmem při průjmu. Tady se ale zaměřte především na kapra nebo filé. Na závěr ještě můžete konzumovat dietní šunku.