Žena s čajem sedící na posteli

Jak rozeznat nachlazení od chřipky? A jak se účinně bránit?

4.5
(2)

Se sychravým a chladným počasím je úzce spojeno nachlazení. Jedná se o nepříjemnou virovou infekci nosu a krku, která ovšem není nikterak nebezpečná. Většinou trvá týden až deset dnů. U kuřáků i déle.

Nicméně, takové běžné nachlazení lze jednoduše v prvních počátcích zaměnit s chřipkou. Jak nachlazení rozeznat od chřipky, jak jej léčit, a jak se preventivně bránit?  

Hlavní příznaky nachlazení

Inkubační doba viru, který způsobuje nachlazení, je jeden až tři dny. Viry se přenáší kapénkami a lze je vdechnout ze vzduchu. U každého člověka probíhá nachlazení jiným způsobem. Hodně také záleží, jaký vir jste přesně vdechli, a jaká je vaše imunita. Mezi nejhlavnější příznaky nachlazení patří:

  • Pálení či bolení v krku
  • Rýma – ucpaný nos
  • Oslabené tělo
  • Suchý kašel
  • Bolest hlavy
  • Teplota do 38 °C
  • Kýchání
  • Motání hlavy
Žena se drží na krku, bolest v krku.

U chřipky jsou příznaky podobné, ovšem, u většiny lidí se ihned po vypuknutí nemoci objeví horkost a horečka nad 38 °C s následnou zimnicí a bolestmi kloubů.

Samozřejmostí je nepodceňování tohoto “obyčejné nachlazení”, a to především u malých dětí do šesti let. Jestliže vaše malá ratolest je mladší tří měsíců a z obyčejné rýmy je náhle teplota nad 38 °C, vyhledejte ošetřujícího lékaře. Pokud se i u staršího dítěte objeví sípání, nadměrná ospalost, velká nechuť k jídlu, bolesti ucha, vyhledejte lékaře. 

Jak se bránit proti nachlazení 

Proti nachlazení neexistuje žádná očkovací vakcína, většina z nás si nachlazením projde několikrát za rok, je to zcela normální. Ovšem, můžeme proti tomuto onemocnění preventivně bojovat: 

  • Strava – Jezte střídmě, nepřejídejte se a dopřejte si dostatek zeleniny a ovoce.
  • Hygiena – Důkladně si umývejte ruce mýdlem při příchodu domů. Naučte důležitosti umývání rukou i své malé děti. Jestliže jste někde, kde nelze využít vodu a mýdlo, mějte u sebe dezinfekční přípravek s obsahem alkoholu.   
  • Nesdílejte stejné nádobí – Dbejte na to, aby každý v domácnosti měl svou sklenici či hrnky.
  • Bylinky – Doporučujeme v zimním období popíjení heřmánkového či šalvějového čaje.
  • Pravidelný pohyb – Pravidelné cvičení je harmonií pro tělo, imunitu, ale i mysl. 

Když nás nachlazení schvátí

Pokud se u vás objeví první příznaky nachlazení, jako je únava, bolesti kloubů, hlavy, pálení očí, v nosu a ucpaný nos, bude dobré se okamžitě “nadopovat” vitamíny, především vitaminem C a B. Měli byste zasáhnout včas, než se nachlazení rozšíří na průdušky a rozjede se vám kašel.

U nachlazení se doporučuje užívat nesteroidní léky na bázi paracetamolu, ibuprofen a jiné. Na rýmu a zmírnění otoku nosní sliznice využijte přípravky jako jsou hypertonická mořská voda a jiné. Z vlastní a ověřené zkušenosti doporučujeme využít chlorellu. Pokud ji již užíváte a ucítíte příznaky nachlazení, zvyšte příjem alespoň o čtyři tabletky. Chlorella obsahuje velké množství vitamínů, minerálů a především antioxidantů.

Zelené pilulky vysypané ze skleněné lahvičky

Babské rady

Proti rýmě

Na ucpaný nos je dobré sáhnout po rýmovníku. Lístečky rostliny natrhejte do hrnce s vodou a přiveďte k varu. Poté hrnec umístěte na stůl, přikryjte si hlavu ručníkem a inhalujte výluh. Na noc je dobré nos pořádně pročistit hypertonickou mořskou vodou.

Proti kašli

Na kašel je nejlepší cibule a pravý med od blízkého včelaře z ověřených zdrojů. Udělejte si cibulový sirup. Nadrobno nakrájejte cibuli, kterou zalijte tekoucím medem a nechte alespoň dvě hodiny odležet.

Cibule pustí šťávu, kterou budete užívat dvakrát denně, jednu polévkovou lžíci. Upozorňujeme, že sirup se musí dělat každý den čerstvý.

Strava

Nezapomínejte jíst, i když nemáte chuť. Velmi důležité bude zvýšit příjem vitamínu C a lehké a pestré stravy. Vyhněte se smaženým jídlům. K večeři si dejte silný kuřecí vývar a misku zeleniny. Samozřejmostí je i dostatek spánku, jedině tak tělo nabere dostatek síly a brzy se budete cítit lépe. 

Vyzkoušet můžete také silnou, ale opravdu velmi silnou česnekovou polévku či pokud snesete sílu česneku, tak snězte jeden samotný stroužek. Česnek je dokonalou podporou imunitního systému a působí antivirotickými a antibakteriální účinky.

Jak se vám líbil tento článek?

Čím víc hvězdiček, tím lepší

Průměrné hodnocení: 4.5 / 5. Počet hlasujících: 2

Zatím nehodnoceno, buďte první.

Podobné příspěvky