jak si vytvořit finanční rezervu

Jak ušetřit a vytvořit si finanční rezervu

4
(2)

Mít finanční rezervu je velmi důležité. Nejde jen o to, že si můžete bez obav koupit novou pračku, když se vám ta stará pokazí, ale jde také o to, že můžete přijít o práci a pokud nemáte alespoň tříměsíční výplatu na kontě, mohou nastat opravdu velké potíže. Jak si ale takovou finanční rezervu vytvořit?

Kolik byste měli mít nejlépe našetřeno?

Na tuto otázku neexistuje úplně přesná odpověď, ale uvádí se, že by to měl být alespoň tří měsíční plat. Pokud vám tato částka nepřijde vhodná, jistě si sami určete, jaká bude její výše. Rozhodně se každý člověk bude lišit v tom, zda má dvě dospívající děti nebo je student.

Kontrola výdajů 

Než začneme tvoři rezervu, je nutné se podívat na vlastní výdaje a mít přehled, za co utrácíme. Většina lidí, nemá představu, jakou měsíční částku mají v sekci výdajů, jsou schopni odhadnout nutné výdaje, například telefon, pohonné hmoty, nájem a elektřina. Menší část lidí zná i své výdaje za jídlo, zábavu a další zakoupené produkty, ale málokdo má přesný přehled o svých výdajích. Jedna Coca cola zakoupená na benzinové pumpě velký rozdíl neudělá, ale pokud pravidelně pijete plechovku za 25,- Kč, měsíčně to hodí už značnou částku.

Hlídat si své výdaje je proto klíčem k šetření, po uplynulém měsíci můžete udělat takzvanou “revizi výdajů” a zjistit, jaké výdaje byly zbytečné, které můžete v následujícím měsíci vynechat a tím pádem ušetřit.

Jak výdaje kontrolovat?

Doporučuji pořídit sešit určený výdajům, případně v telefonu v poznámkách zaznamenávat své výdaje. Do záznamníku výdajů pište opravdu veškeré výdaje, nezapomínejte a neodpouštějte si levné položky, které v součtu udělají velký rozdíl.

Kde a jak ušetřit?

Největší výdaje se nejčastěji vztahují na pohonné hmoty, nákup potravin a nákup drobností (káva, nápoje, žvýkačky a další drobnosti).

Prvním tipem je, nekupovat zbytečné věci, drobnosti, které Vám nedají žádnou přidanou hodnotu. Místo každodenního nákupu litrové Coca coly si raději připravte svou vlastní vodu, která bude nejen levnější (téměř zadarmo), ale také zdravější. Při nákupu potravin sledujte ceny a vybírejte kvalitní, ale levnější produkty. Možná se budete divit, že i mezi levnějšími potravinami naleznete mnohdy daleko kvalitnější a výživnější potraviny.

Pokud je zrovna období jara až léta, zeleninu a ovoce pěstujte a své zahradě (pokud vlastníte dům či zahradu). Nakupujte pouze takové potraviny a suroviny, které zkonzumujete a které nevyhodíte, lidé často kupují zbytečné potraviny nebo zbytečně velké množství potravin, které nemají šanci sníst do termínu expirace. Místo auta, pokud je to možné, zařazujte kolo nebo chůzi a uvidíte, kolik peněz ušetříte za naftu či benzín.

Možností a oblastí, kde ušetřit je celá řada, proto hledejte možnosti, jak si snížit výdaje.

Jak s rezervou začít? 

Vytvořit si takzvaný krizový polštář je stejně jednoduché jako přeposlání peněz na jiný účet. Jakmile vám dorazí výplata, ujistěte se, že vaše příjmy poplatí veškeré vaše výdaje – nájem, energie, jídlo, cesta do práce, a co zbyde byste si měli oddělat například na spořící účet. Pro takové šetření rozhodně musíte být přesvědčení a musíte se dokázat vyhnout neuvážlivému rozhazování penězi.

Samozřejmostí je, že si necháte vytvořit takový účet, ke kterému budete mít horší přístup, abyste neměli choutky své peníze vybrat a utratit. Mít finanční rezervu na jiném účtu je jistě rafinovaný a chytrý tah, díky kterému budou finance dostupné, ale než byste se k nim dostali, rozhodně si jejich výběr rozmyslíte.

Jak si vytvořit finanční rezervu – 4 tipy 

  1. Každý měsíc po výplatě, jakmile zaplatíte veškeré výdaje, si nechte peníze navíc na jídlo a zbytek jednoduše dejte do prasátka. Vůbec nejideálnější bude, když se vám podaří schovat až deset procent vaší výplaty. Pokud je to na vás moc, nevadí. Pokud to bude jen sto korun, rozhodně také šetřete.  
  2. Tento způsob se vám možná nebude líbit, ale věřte že funguje. Pokud jste si udělali radost například novou halenkou nebo botami, čokoládou a tak dále, dejte si ze zaplacené částky 20 % na spoření. Možná to jsou pro vás jen drobné, ale za rok udělají na účtu o něco vyšší částku. Budete překvapeni. 
  3. Finance, které jste záměrně neutratili si dejte do prasátka. Rozhodně se vám tato částka na konci měsíce zvýší. Postupně si celý měsíc zapisujte, co jste si odepřeli a na konci měsíce částku schovejte. Přestali jste kouřit? Možná jste ušetřili až dva tisíce korun. Nebo jste si odřekli kupované sladkosti nebo další boty? Každá částka se počítá!
  4. Každou korunu, která vám na konci měsíce zbyde, rozhodně umístěte na spořící účet nebo do zlatého prasátka. Každý má výši výplaty jinou, a proto nelze přesně říci, kolik musíte šetři. Pokud ale můžete, samozřejmě spořte. 
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Jak si přivydělat v pohodlí domova
Bitcoin ETF: vyplatí se do něj investovat?

Jak se vám líbil tento článek?

Čím víc hvězdiček, tím lepší

Průměrné hodnocení: 4 / 5. Počet hlasujících: 2

Zatím nehodnoceno, buďte první.

Podobné příspěvky