Jak vybrat ten pravý styl jógy?
Hatha jóga, vinjása jóga, jin jóga, power jóga, ashtanga jóga, flow jóga,…V rozvrhu jógových studií narazíte na podivná jména, ve kterých možná máte problém se zorientovat. Jakou lekci si vybrat? Zumba je zumba, tenis je tenis, ale s jógou to není tak jednoduché…
Praktikovat jógu je dnes v módě a s jejími nejrůznějšími styly se roztrhl pytel. Pokud jste se i vy rozhodli, že tomuto současnému trendu s prastarou tradicí dáte šanci, poradíme vám, kde začít a jaký jógový styl si vybrat.
Praktikováním jógy si nejenže zpevníte tělo a zlepšíte fyzickou kondici, ale navíc se naučíte pracovat s vlastním dechem, ustálíte těkající mysl a naleznete vnitřní klid.
Existuje mnoho fyzických stylů jógy, přičemž téměř všechny varianty vychází z tradiční hatha jógy. Od poloviny 20. století vzniklo velké množství jógových metod, některé z nich byly vytvořeny indickými mistry (Sivananda, Ashtanga, Iyengar) a jiné západními učiteli a profesory (Jin jóga, Power jóga, Flow jóga, Hot jóga nebo Bikram jóga atd.).
Jak a podle čeho si vybrat jógový styl?
Nejprve je potřeba zodpovědět si základní otázku „Co od jógy očekáváte?“: spiritualitu, dynamiku nebo chvíle relaxace?
Spiritualita
Duchovní neznamená sektářské, náboženské nebo vyznávání jakékoliv víry. Spiritualitou jsou míněny metody, které obohacují jógovou praxi o některé koncepty filosofie jógy, jako je čtení posvátných textů, meditaci nebo zpívání manter.
Dynamika
Dynamikou v józe se nemíní ani tak rychlost, jako výdrž v jednotlivých pozicích, které na sebe navazují a skládají se do celistvých sekvencí, a tím protahují a posilují celé tělo. Neznamená však, že dynamičtější styly jógy, jako například power jóga, nekladou důraz na i na práci s dechem (pránájámu) a meditaci.
Relaxace
Restorační a jiné typy relaxační jógy nejsou nudným časem ke zdřímnutí. Jedná se o styly, které nás učí kvalitně relaxovat, což může znít banálně, ale v dnešní době plné stresu, tvoří kvalitní odpočinek a správné dýchání základ zdravého těla i mysli.
Často se doporučuje začít s tradiční hatha jógou, což je základní jógový styl bez konkrétního zakládajícího učitele. Nicméně v současnosti můžete začít v podstatě jakýmkoliv stylem, učitel jógy by vás měl být schopen vést bez ohledu na vaši úroveň.
Hlavní styly jógy
Stylů existuje opravdu mnoho a následující výčet není kompletní, jedná se o nejčastěji praktikované styly v Evropě.
Klidné typy jógy
Hatha jóga je nejtradičnějším stylem jógy. Je to základní, jemná, pomalá a hluboká praxe, která klade důraz na dostatečnou výdrž v jednotlivých pozicích. Hatha jóga je druh výborný pro začátečníky. Není agresivní, a tudíž vhodná pro všechny věkové kategorie.
Sivananda jóga je klasický a holistický přístup k hatha józe, ve kterém se protahuje a posiluje celé tělo. Styl nebyl upraven nebo zředěn, učení přežilo nezměněno a praktikuje se tak, jak ho původně představil sám Swami Sivanada (1887-1963) v roce 1936. Skrze hledání fyzického a duševního zdraví podporuje škola Sivananda duchovní evoluci.
Jóga Iyengar je styl hatha jógy vytvořený indickým učitelem B.K.S Iyengarem (1918-2014), jehož cílem je usilovat o naprostou dokonalost pozic neboli „ásan“, aby tak bylo dosaženo úplné rovnováhy.
Dynamické typy jógy
Ashtanga jóga, vytvořená indickým učitelem Pattabhi Joisem (1915-2009), je po fyzické stránce nejnáročnější, neboť zahrnuje mnoho dynamických „vinjásových“ sekvencí. Vyžaduje pokoru a svědomitost v provádění praxe – tradičně se praktikuje každé ráno šest dní v týdnu po dobu 75 minut.
Vinjása jóga je obecný název pro styly, které obsahují dynamické sekvence zvané „vinjása“, obvykle jsou vedeny v různých úrovních obtížnosti. Tyto styly jsou více oklestěny od filozofického poselství, které může být pro začátečníka někdy trochu matoucí a soustředí se spíše na fyzickou stránku cvičení.
Power a Flow jóga jsou varianty vinjásové jógy, které nedávno vytvořili Američané jako ucelený systém cvičení k posílení a protažení celého těla.
Kundaliní jóga se šířila se na západ prostřednictvím Yogiho Bhajana (1929-2004) a je založena na principu vnitřní životní energie. Kundaliní jóga se tuto energii snaží probudit aktivací každé ze sedmi lidských čaker.
Relaxační a jemné typy jógy
Následující styly jsou sice pasivnější, nikoliv však vždy snadné, udržování polohy po dobu 5 minut i déle vyžaduje hlubokou duševní relaxaci.
Restorativní jóga je velmi jemná forma jógy, která využívá jógové pomůcky (bolster, polštář, deka, bloček apod.) a podporuje hluboký stav duševní a fyzické relaxace. Je to druh jógy vhodný při chronické únavě a tělesné i duševní rehabilitaci.
Jin jóga je styl charakteristickým pomalým tempem cvičení, které kombinuje principy tradiční čínské medicíny a ásan (držení těla), které drží po delší dobu než v jiných stylech. Pro začátečníky mohou být ásany drženy od 45 sekund do 2 minut; pokročilejší praktici mohou zůstat v jedné ásaně pět a více minut. Stejně jako hatha jóga je i tento styl velmi vhodný pro začátečníky všech věkových kategorií.
Jóga Nidra je tantrická praxe k dosažení hluboké relaxace vědomým způsobem. Cvičí se podle hlasu učitele v šavásáně (pozice mrtvoly).
I když nyní máte jasnější představu o jednotlivých stylech jógy, nejlepší je osobní zkušenost. Vyzkoušejte si jich co nejvíce, ať už v jógovém studiu, nebo třeba podle videí na internetu. Každému totiž vyhovuje něco jiného. Také mějte na paměti, že styl není všechno, druhým zásadním faktorem při výběru vhodného stylu je učitel. Pokud najdete dobrého učitele, který ví, jak předat filozofii jógy skrze rozvoj tělesných pozic, nezáleží na tom, jak lekci v rozvrhu pojmenovali.