The Universal Metaverse
Navštivte originální metaverse, jenž cílí hlavně na studenty a malé startupy. Cílem Universal Metaverse je vytvořit virtuální svět, ve kterém by studenti i ostatní uživatelé měli zázemí pro setkávání se, pořádání oslav, hraní her a studium. Na jeho vývoji se podílí i největší světové univerzity. Součástí je NFT tržiště a play-to-earn hra Metamon, ve které si vyděláte skutečné peníze. Jak svět funguje a stojí opravdu za to?
Jak svět Universal Metaverse funguje a co vše lze v něm dělat?
Ve světě Universal Metaverse si můžete zakoupit vlastní pozemek a na něm si postavit své vlastní sídlo, kde vás kamarádí a spolužáci budou moct navštěvovat. Jestliže máte podnikatelské úmysly, budete moci si koupit třeba i vlastní galerii. Tu následně provozovat a vytvořit si pasivní příjem.
Krom nemovitostí zde na vás čeká i spousta aktivit, které také můžete zpeněžit. Zahrajte si třeba hru Metanom, v níž jako odměnu za hraní získáváte cenné NFT a kryptoměnu, podobně jako v Axie Infinity.
Zázemí ke studiu, ale i k pořádání svateb a oslav a vlastní tvůrčí činnosti
A protože se na vývoji podílí i univerzity, studenti zde naleznou bohaté zázemí nejen ke studiu. Mohou zde pořádat svatby, promoce, narozeniny a další významné události. Výjimkou samozřejmě nebudou ani virtuální vyučování a kurzy.
Mezi hlavní cíle virtuálního světa Universal Metaverse patří i implementace software pro vlastní tvorbu NFT. NFT jsou nezaměnitelné tokeny, nesoucí určitou hodnotu v kryptoměně, se kterými lze obchodovat. Jako NFT lze vytvořit úplně cokoliv. Od vstupenky do virtuální galerie, až po outfit pro svého avatara, který vás v metaverse zastupuje.
Vraťme metaverse zpět obyčejným lidem
Dalším hlavním cílem vývojářů je ponechat ve světě Universal Metaverse co nejnižší ceny a poplatky tak, aby byl dostupný pro každého. Proto tu nenaleznete přemrštěné ceny pozemků, jako v některých jiných metaverse světech. Přeci jen se jedná z části i o studentský projekt, na kterém si studenti
z univerzit v Cambridge a Istanbulu zkoušejí fungování a principy blockchainu.
Funguje na jednom z nejrychlejších a nejlevnějších blockchainů
Základem všeho je i zde blockchain, tedy síť, na kterou se zaznamenávají veškeré transakce a dokládají jejich pravost. Na projektu se podílí decentralizovaná společnost Radio Caca, která zaštituje fungování světa z hlediska NFT a kryptoměn. Proto je zde základním platidlem token RACA, běžící na blockchainu Binance Smart Chain (BNB).
Jedná se o blockchain fungující paralelně s blockchainem Etherea. V praxi to znamená, že se Ethereum pošle z blockchainu Etherea na BNB blockchain a smění se za RACA token. V rámci metaverse potom veškeré transakce běží na tomto tzv. „side-chainu“, který umožnuje rychlé a levné transakce. Jakmile si chcete peníze z Universal Metaverse vybrat, jednoduše je převedete zpět na Ethereum. Z Etherea je lze směnit na další libovolnou kryptoměnu, nebo je vybrat ve formě FIAT měny.
Kdo za projektem stojí?
Tem vývojářů se skládá z 300 zaměstnanců na částečný úvazek a 80 kmenových zaměstnanců. Dále pak pomáhá okolo 150 studentů a zaměstnanců univerzit z celého světa.
Ovšem největší část projektu zaštituje Radio Caca, decentralizovaná autonomní organizace (DAO), která vyvíjí NFT a Web3 platformy.
Co je decentralizovaná organizace?
Je to úplně jiný koncept oproti tradičnímu firemnímu uspořádání, kterého jsme každodenně svědky. Většina firem je organizace, která má svého šéfa, pod ním je tým manažerů a společně tvoří centrum organizace.
Tím, že je organizace decentralizovaná, je umožněno odstranit tuto byrokratickou zátěž v podobě šéfů a manažerů a nahradit ji počítačem.
Řídit ji tedy bude počítač ve formě smart kontraktů neboli chytrých smluv, jenž sami umí vyhodnotit dodržení smluvených podmínek transakce. V podstatě je to počítačový kód a změny v něm mohou uskutečnit pouze členové dané DAO.
Členy DAO si volí sama komunita daného metaverse pomocí tzv. governance tokenů. To jsou většinou tokeny na bázi Etherea nebo jiného blockchainu. Jejich členství platí určité volící období, a poté je voleno znova. Tohle uspořádání je výhodné z toho důvodu, že žádná třetí osoba nemá absolutní kontrolu nad financemi a systémem řízení dané společnosti. Investor tak nemusí řešit, jestli opravdu může druhé straně věřit.
Jak moc je obchod důvěryhodný, lze přímo vidět v propracovanosti kódu smart kontraktu. Ten je volně k nahlédnutí celé komunitě, ale bohužel i potenciálním hackerům. Takže ano, technologie je zatím v plenkách a má stále má nějaké mouchy. Nicméně spousta dalších projektů, které na této bázi fungují, jako třeba Decentralend a The Sandbox ukazují, že decentralizovaná společnost má potenciál.
Jaké jsou plány do budoucna?
V plánu je implementace play-to-earn hry Metamon. Jedná se o hru, ve které za plnění úkolů a úspěch v soubojích získáváte kryptoměnu a různé NFT předměty, které můžete zpeněžit. Styl je velmi podobný Axie Infinity. Taky zde pěstujete své „příšerky“ s nimiž posléze svádíte souboje s ostatními hráči.
Za nedlouho by měla přibyt i platforma pro vydavatele indie her a nízkorozpočtová herní studia, kde by pořádali své eventy a prezentovali svou tvorbu.
Jaké tokeny se v Universal Metaverse používají?
Hlavní měna, jenž se v tomto světě bude používat, je USM. Postavena má být na vlastním blockchainu, aby byly transakce co nejrychlejší a levné. Vydána má být až v červnu roku 2022, tudíž zatím neznáme tržní kapitalizaci ani hodnotu.
Avšak již dne lze koupit RACA token, který v Universal Metaverse funguje a bude fungovat, jako tzv. „governance token“, jak jsme již psali výše. Momentálně je jeho tržní kapitalizace 486,244,893 dolarů a jeden token má cenu 0.001767 dolarů.
Jak a kde RACA token koupit?
Pro zakoupení RACA musíte nejprve mít jednu z peněženek, která tento token podporuje. Například Coinbase Wallet. Na ni si koupíte Ethereum, a teprve až za Ethereum si smíte směnit RACA.