Papírový nápis Zero waste s látkovými taškami a skleněnými skleničkami
|

Zero waste: Žijte bez odpadu

5
(3)

Co je to Zero Waste a jak přejít k životu bez odpadu? Minimalizací odpadu ukládaného na skládky můžete snížit uhlíkovou stopu a přispět k nápravě škod napáchaných na planetě. Dejte šanci životu bez odpadu!

Patříte mezi ty, kteří jsou v supermarketu schopni i kusovou papriku nacpat do igelitového pytlíku? Vyrostl vám na rohu ulice bezobalový obchod, ale vy jste se do něj ještě neodvážili? Kupujete domů balenou vodu a další nápoje v plastových lahvích? Nerecyklujete?

Udělejte pro změnu něco pro životní prostředí a začněte ze svého života eliminovat odpad – a to nejen ten plastový, ale všechen toxický odpad, kterým dennodenně lidstvo moří planetu. Osvojte si životní styl bez odpadu!

Co je to Zero Waste aneb životní styl bez odpadu?

Hnutí za nulový odpad (z anglického Zero Waste) je ekologický životní styl, jehož cílem je snížit množství odpadu, které člověk denně vytváří. Jedná se tedy o snahu o co nejmenší množství odpadu na skládkách. Přestože je nemožné vytvořit nulový odpad, existuje mnoho způsobů, jak snížit spotřebu, a prospět tak planetě. Lidé prosazující hnutí Zero Waste upřednostňují recyklaci a opětovné používání výrobků a zboží před nákupem jednorázových věcí, které zahlcují skládky a podílejí se na klimatických změnách a globálním oteplování.

Přijetí životního stylu bez odpadu může být náročné, protože se musíte odnaučit plýtvat a zároveň se naučit praktikovat uvědomělou spotřebu. Někteří považují za užitečné spojit se v rámci své komunity s dalšími lidmi, kteří usilují o stejný cíl a mohou jim nabídnout podporu a tipy. Prováděním malých postupných změn, jako je zakládání kompostu, recyklace, opětovné využívání předmětů v domácnosti namísto nákupu nových věcí na jedno použití, můžete začít svou cestu k životu bez odpadu.

Jaký je účel životního stylu Zero waste?

 • Hlavním účelem životního stylu bez odpadu je snížit množství odpadu ukládaného na skládky, což přispívá ke změně klimatu a globálnímu oteplování.
 • Tento životní styl snižuje náš škodlivý dopad na ekosystém, podporuje udržitelný život, biologickou rozmanitost a zdravou, produktivní rovnováhu organismů.
 • Přechod na nulový odpad může prodloužit životnost mnoha materiálů, které lze znovu použít a recyklovat, šetřit omezené zdroje, snížit množství odpadků ukládaných na skládky a počet emisí uhlíku vypouštěných do atmosféry.

Tipy, jak přejít k životu bez odpadu

Žít bez obalu je proces, který se neuskuteční ze dne na den. Nicméně postupnými malými kroky můžeme začít omezovat plýtvání a snižovat rychlý koloběh spotřeby i množství odpadu, který vyprodukujete. Jak?

Přestaňte používat předměty na jedno použití

Nápis plastic z různých barevných písmen

Plasty na jedno použití nebo papírové zboží, jako je nádobí, brčka, papírové utěrky a plastové lahve, přispívají k odpadu a znečištění, které sužují naši planetu. Používejte vlastní opakovaně použitelné předměty, jako jsou kovové brčka nebo látkové ubrousky, a snižte tak množství papírového a plastového odpadu, který vyprodukujete při každém jídle. Mějte po ruce vlastní opakovaně použitelnou láhev na vodu (například nerezovou termosku nebo sportovní láhev), místo abyste kupovali nové plastové láhve v obchodě s potravinami.

Všímejte si svých odpadků

Třebaže to může znít zvláštně, zkoumání odpadků vám pomůže zjistit, odkud pochází většina vašeho odpadu. Pochopení vašich návyků vám poskytne představu o tom, jaké postupy je třeba zdokonalit, abyste snížili produkci odpadu. Pokud například většinu vašeho odpadu tvoří prošlé nebo zkažené potraviny, budete muset podniknout kroky ke změně nákupních zvyklostí tak, abyste nakupovali pouze to, co můžete rozumně spotřebovat.

Recyklujte

Recyklace je proces, při kterém se použité materiály přeměňují na nové výrobky. Recyklace snižuje naši potřebu těžit zdroje, čímž pomáhá šetřit energii, minimalizovat emise skleníkových plynů a časem omezit odlesňování.

Nakupujte šetrně

Nákup oblečení z druhé ruky, v obchodech s udržitelnou módou nebo nejrůznější módní swapy (hromadné výměny oblečení), jsou skvělé způsoby, jak znovu využít již existující materiály, namísto nákupu nových, módních, rychloobrátkových oděvů, které s větší pravděpodobností skončí na skládce. V obchodech s použitým zbožím můžete najít oblečení, předměty pro domácnost a nábytek, které můžete znovu použít nebo přetvořit na jiné užitečné zboží.

Znovu použijte předměty z domácnosti

Existuje mnoho běžných předmětů pro domácnost, které můžete znovu použít, abyste snížili množství odpadu. Například zavařovací sklenice od omáčky nebo džemu jsou skvělými nádobami na skladování potravin. Staré prostěradlo můžete použít jako hadr na podlahu, nebo z něj ušít látkové sáčky k přenášení čerstvých produktů, abyste nemuseli používat jednorázové plastové pytlíky z obchodu.

Kompostujte

Velká část potravinového odpadu, který produkujeme, jako jsou vaječné skořápky nebo slupky z ovoce, jsou kompostovatelné. Za správných podmínek může kompostování proměnit vaše zbytky potravin v čistou organickou výživu bez škodlivých vedlejších produktů metanu, které se uvolňují do ovzduší, když se organické materiály začnou rozkládat na skládkách.

Kompostování taky patří z Zero waste životnímu stylu

Pokud máte domácí zahrádku, kompost je také skvělým, přírodním způsobem mulčování půdy (pokrývání půdy organickým materiálem), namísto používání značkových materiálů z obchodů, které jsou často vyráběny za použití chemikálií.

Kupujte čerstvé potraviny

Zpracované potraviny jsou často zabalené v plastových obalech, které jsou škodlivé pro životní prostředí. Pokud je to možné, nakupujte více čerstvých potravin, což je skvělý způsob, jak používat méně plastů. Čerstvé ovoce a zelenina obvykle nejsou zabaleny v plastu a plastové sáčky, které poskytují obchody s potravinami či farmářské trhy, můžete vynechat tím, že nákup vložíte do své opakovaně použitelné tašky/sáčku. Pokud jíte maso, můžete si k řezníkovi nebo do lahůdkářství přinést vlastní nádoby, čímž snížíte množství plastového a papírového odpadu.

Používejte dobíjecí baterie

Pokud používáte elektroniku s jednorázovými bateriemi, zkuste přejít na dobíjecí verze. Dobíjecí baterie vám pomohou ušetřit peníze za balení baterií a sníží množství plastových obalů a prázdných baterií, které nakonec otravují půdu na skládkách.

Spojte se s místní eko komunitou

Komunity po celém světě úspěšně přizpůsobily svůj životní styl tak, aby se staly bezodpadovými. Vyhledejte si takovou skupinu na Facebooku, nebo navštivte místní komunitní centra, která jsou zaměřena na podporu životního stylu bez odpadu. Tyto skupiny vám mohou být oporou a nápomocny při poskytování potřebných informací na vaší vlastní cestě k Zero Waste.

Zero Waste check-list

Existuje mnoho způsobů, jak žít bez odpadu – od nákupu potravin bez obalu po kompostování. Všechny však mají společný cíl – redukci množství plastového, potravinového nebo obalového odpadu a uvědomělejší spotřebu.

 • Opakovaně používat obaly – doslova až do roztrhání!
 • Zboží objednávat z internetových obchodů s certifikátem Udržitelný e-shop
 • Podporovat značky, které nepoužívají plastové obaly
 • Úplně přestat kupovat rychlou módu
 • Upcyklace oblečení a dalších věci denní potřeby
 • Nakupovat méně, ale lépe
 • Investovat do kvality místo kvantity
 • Výběr bio nebo udržitelných potravin
 • Oprava rozbitých předmětů místo jejich vyhazování
 • Nekupovat si věci, kterých si nebudete vážit nebo které nevydrží dlouho
 • Zavázat se k tomu týden/měsíc/dva měsíce nic kromě potravin nekupovat
 • Vyhledávat služby, které mají nulové nebo pozitivní uhlíkové emise
 • Co nejvíce recyklovat

Respekt k planetě i k sobě samým

Nadměrná spotřeba je jednou z největších příčin změn klimatu. Spotřebováváme jídlo, módu, fyzické věci a omezené zdroje, aniž bychom často přemýšleli o tom, jaký to má dopad na planetu. Ptejme se proto sami sebe, co skutečně potřebujeme ve všech aspektech svého života.

Cílem není úplné odstranění odpadu – to je v podstatě nemožné, ale realističtější „nízkoodpadový“ životní styl. Tímto životním postojem se zavazujete k tomu, že omezíte plýtvání ve všech aspektech vašeho života a budete méně vyhazovat, více znovu používat, a tudíž celkově méně nakupovat.

Jak se vám líbil tento článek?

Čím víc hvězdiček, tím lepší

Průměrné hodnocení: 5 / 5. Počet hlasujících: 3

Zatím nehodnoceno, buďte první.

Podobné příspěvky