Babské rady na svědění kůže
Vyrážka, kopřivka nebo kožní zánět, vše se řadí mezi kožní onemocnění, které s sebou přináší nepříjemné pocity, jako je neúprosné svědění kůže. Tyto projevy mohou být neskutečně nepříjemné a mohou nás omezovat při běžných činnostech. Poradíme vám, jak se těchto nepříjemností lze zbavit. Babské rady existují i na svědění kůže.
Možnosti, které najdeme doma
Doma ve spíži najdete suroviny, které vám mohou při svědění kůže pomoci. Například taková velmi známá jedlá soda pomůže vysušit vyrážku či ekzém. Pomoci může i med, který má antiseptické účinky. Nejrychlejším způsobem bude, když si vyrážku či jiný projev na kůži potřete medem.
Dalším možným způsobem, jak zmírnit svědění je mrkev. Také poskytuje antiseptické účinky, urychluje léčbu a zmírňuje příznaky svědění či popraskání kůže. Skvělou možností je i lněný olej, který obsahuje velké množství omega-3 kyselin. Poslední možností je brambora. Stačí nastrouhat bramboru na gázu a umístit ji na postižené místo.
Možnosti, které najdeme v přírodě
V přírodě najdeme velké množství léčivek, které nám pomohou s ekzémy, kopřivkou či svěděním kůže. Bylinkami se tyto i spoustu jiných potíží řeší po staletí. Lze je použít buď jako obklady nebo jako mast, kterou potíráme postižené místo. Například měsíček lékařský je nenáročná rostlina, kterou si můžeme vypěstovat i na své zahradě. Jedná se o starodávnou rostlinku, která dokáže pomoci při popáleninách, infekcích nebo zánětu kůže.
Dále je možné využít i sílu bezu či lopuchových semen. Nesmíme zapomenout na velmi známý heřmánek, ze kterého stačí udělat odvar a pomocí této tekutiny natírat postiženou oblast. Heřmánek má protizánětlivé účinky a kůži dokáže zklidnit.
A jako poslední bychom vám rádi představili rostlinu, která dokáže zklidnit svědění i zánět kůže. Jde o zázračné aloe vera. Nejlepší bude, když z čerstvých listů aloe vymačkáte gel, který nanesete na poškozenou kůži. Dokáže zastavit krvácení, léčí modřiny, a zmírňuje příznaky křečových žil.
Někdy je lepší vyhledat lékaře
Pokud se onemocnění projeví v blízkosti očí, vždy je lepší vyhledat lékaře. Dále pokud ekzém či vyrážka způsobí horečnatý stav, bolesti hlavy, mdloby nebo zarudnutí okolí. U novorozeňat či kojenců se projeví rozsáhlý atopický ekzém, který je taktéž provázený zvýšenými teplotami.
Poslední rada
Jestliže vám nezaberou výše zmíněné přípravky, zkuste použít levandulový olej, který podporuje růst kožních buněk. Dokonce pomůže zmírnit vyrážku i kousnutí od hmyzu. A jako poslední doporučujeme mátový olej, který místo ochladí, zklidní, vyčistí a uleví. Ale pozor, používejte ho pouze v malém množství.