Jak vybrat nealkoholické víno
Že zní nealkoholické víno jako podivné slovní spojení? Ale kdepak! Sice v některých situacích nedokáže plně nahradit alkoholickou variantu, ale obecně jde o výborný nápoj, který si určitě zaslouží vaši pozornost. I pro nealkoholické víno ale platí několik základních pravidel pro výběr té správné varianty, která vám bude nejvíce chutnat.
Když se popíjení alkoholického vína nehodí
Jsou situace, kdy si prostě nemůžete dát klasické víno s obsahem alkoholu. Ze zdravotních důvodů, protože řídíte, nebo i kvůli tomu, že máte na víno chuť ráno před prací. A přesně pro tyhle momenty jsou jako dělaná vína bez obsahu alkoholu. Tedy konkrétně je v takových vínech obsah alkoholu výrazně snížen tak, aby nebyl vyšší než 0,5 %.
Obecně se nealko víno rozhodně nemůže zaměnit s mošty nebo jinými šťávami z hroznů. Opravdu jde o víno, které však neobsahuje téměř žádný alkohol. Zároveň si však v ideálním případě zachová plnou chuť i aroma, díky kterému se může hrdě nazývat vínem. Proces výroby vína, které je zbavené alkoholu, je poměrně náročný. Mnoho vinařů se tak tímto směrem neubírá. Někteří se však do této obtížné výroby pouštějí a přesně díky nim si tak můžete vychutnat lahodná nealko vína.
Výběr nealkoholického vína podle sladkosti
U nealkoholického vína platí to, že si výběr můžete zúžit na základě toho, jestli dáváte přednost spíš sladším nebo naopak sušším vínům. Vzhledem k absenci alkoholu jsou i běžně suché odrůdy mnohdy spíše polosladké. Z toho důvodu se také uvádí, že nealkoholické víno více chutná ženám a lidem obecně, kteří si potrpí na jemnější chutě.
V nabídce najdete také šumivá vína, která se hodí pro některé zvláštní příležitosti a mohou posloužit jako výborná alternativa ke klasickému přípitku.
Kvalita a celková chuť nealkoholického vína je ovlivněna také tím, jakým způsobem se z něj odstraňuje alkohol. Jako nejlepší metoda je v tomto případě označována vakuová extrakce, kdy se zachová nejvíce aromatických látek, takže víno i bez alkoholu má opravdu věrnou chuť.
Párování k pokrmu
Protože bývá víno součástí slavnostnějších obědů či večeří, je dobré výběr přizpůsobit i tomu, co konkrétně se bude podávat. Například Sauvignon se skvěle hodí ke grilovanému nebo rybímu masu. Zároveň ale může posloužit i jako aperitiv. Merlot se zase díky své plné chuti hodí k červenému masu nebo sýrům. Při výběru vína bez rozdílu toho, zda obsahuje nebo neobsahuje alkohol, by měla být informace o vhodném párování uvedená. Z popisu se také většinou dozvíte i nastínění toho, jaké aroma a směs chutí můžete očekávat.
Odrůda hroznů
I u nealkoholického vína můžete přizpůsobit svůj výběr tomu, jakou odrůdu hroznů máte nejraději. Bez problémů totiž najdete Merlot, Chardonnay, Sauvignon i další známá vína v provedení se sníženým množstvím alkoholu.
Při vybírání vína bez obsahu alkoholu si můžete všímat také toho, jestli je vyrobeno z bio hroznů. I to může být pro někoho rozhodující parametr při volbě z podobných vín ze dvou různých vinařství.
Barva vína
Nabídka nealkoholických vín má co nabídnout pro milovníky bílého, červeného, ale třeba i růžového vína. Snadno si tak zvolíte takové, jaké obecně preferujete. Jediný rozdíl bude ten, že se po vám po pití nealkoholického vína nebude motat hlava.
Vína z různých oblastí
I v případě nealkoholických vín se můžete rozhodovat podle toho, z jaké oblasti pochází. Nabídka je mnohdy překvapivě bohatá, což umožňuje objevení přesně takového vína, jaké vám bude nejvíce chutnat i bez toho, že by v něm bylo klasické procento alkoholu. Velmi oblíbená jsou vína z Německa či Belgie. Zpravidla na specializovaných obchodech však najdete i jiné lokality, jako jsou vína z Itálie, Španělska nebo třeba Chile.