Recept na dobrý spánek

Recept na dobrý spánek

4
(2)

Spánek je jedna z věcí, která pomáhá snížit únavu, vylepšit naše duševní zdraví a celkově zlepšovat náladu. Jak ale zařídit, aby byl náš spánek dostatečně kvalitní? Tady je pár základních bodů, na které je třeba dát si pozor.

Večerní rutina

Bylo prokázáno, že aktivity, které vykonáváte před spánkem, úzce souvisí s jeho kvalitou.

Například se doporučuje příjemná teplá sprcha či vana, omezení kofeinu na večer (či úplně) a snížení pokojové teploty v místnosti, kde se chystáme spát.

Pokud si chcete pomoci suplementy, 30 až 45 minut před spánkem si můžeme vzít tabletu magnesia. To pomáhá zmírnit nespavost a problémy s usínáním.

Důležitým bodem je vyhnout se světlům (i tomu modrému, které vychází z obrazovek) hodinu až dvě před spánkem. Pokud i při omezení světla (vypnutí televize, lampičky a odložení mobilu) nepomáhá, můžete zkusit masku na spaní.

Postel je království pro spánek

Při výběru nových matrací nešetřete, protože právě i takový detail může zničit jakékoliv snahy o spánek.

Postel by měla být místo vyhrazené pouze ke spaní. Eliminujte tedy čas trávený v ní mimo noc, například psaním školních prací, odpočíváním či čtením.

Udržujte své království čisté. Dokonce i změna povlečení dokáže udělat spánek příjemnějším a hlavně kvalitnějším.

Mějte svou rutinu

Choďte spát a vstávejte ve stejný čas každý den. Tento bod je pravděpodobně nejtěžší ze všech, ale udržovat si pravidelnost ve spánkovém režimu zvyšuje jeho kvalitu o nevyčíslitelnou hodnotu.

Můžete také zkusit spát kratší dobu – klidně jen o patnáct minut než obvykle – a uvidíte, co to s Vaším tělem udělá. Možná se budete, probudíte s větší energií, možná ne. Experimentujte sami se sebou!

Na závěr je určitě dobré zmínit pohyb. Cvičení, procházka, kolo… jakýkoliv druh pohybu dokáže vylepšit spánek. Mělo by se jednat, opět, o pohyb pravidelný, jinak moc účinku neuvidíte.

Pokud máte dlouhodobé problémy se spánkem, neváhejte navštívit odborníka. Vždy je lepší ujistit se, že se nejedná o nic jiného, než nespavost, na kterou lze předepsat léky. 

Nejprve ale vyzkoušejte změnu rutiny a uvidíte, zda pocítíte nějaké změny

Když máte problém s usínáním

Každý občas zažije noc, kdy se mu nedaří usnout. Minuty a hodiny vám tak doslova ubíhají před očima a vy s tím nemůžete vůbec nic dělat. Ať se snažíte jakkoliv, nedaří se vám zkrátka usnout. Nehledejte příčinu, protože těch může být mnoho.

Od stresu, přes problémy až po pocit úzkostí. Je potřeba se zaměřit na to, jak rychle usnout. Zvlášť v noc, kdy následující den vstáváte do práce. V takovém případě by s největší pravděpodobností každý ocenil alespoň nějaký ten spánek. Poradíme vám, jaké metody vám pomohou k tomu, aby se vám lépe spalo.

Jak rychle usnout?

Budete-li se zabývat rychlým usnutím, zjistíte, že všude se píše o metodě 4-7-8. Tato metoda skutečně pomáhá. Jen je potřeba ji provádět důkladně. Je založená na uvědomělém dýchání.Toto dýchání musí být prováděno přesně podle metody. Jestliže se dostanete z předepsaného rytmu, nepodaří se vám rychleji usnout.

V čem metoda spočívá? Nejprve si opřete svůj jazyk o horní patro. Následující postup zní tak, že byste se po dobu 4 vteřin měli nadechnout nosem a poté 7 vteřin zadržet dech. Na závěr přichází 8 vteřinové pomalý výdech ústy.

Jestliže nemůžete usnout, příčinou mohou být i rušivé elementy v ložnici. Mezi tyto elementy nejčastěji patří elektronika. Lidé často v ložnici využívají televize, mobilní zařízení nebo tablety. Zkuste se těchto zařízení vzdát a odnést je do vedlejší místnosti. Pochopitelně kromě televize. Tu vypněte.

Je důležité si umět nastavit v ložnici i teplotu. Ložnice by měla být nejchladnější místnosti vůbec. Teplota by zde neměla přesahovat hranici 20 stupňů celsia. Nemáte závěsy ani žaluzie? Tyto věci jsou velice podstatné, co se týče rychlého usínání. V místnosti by měla být úplná tma. Tento fakt odzkoušelo několik lidí a zjistilo se, že úplná tma vede k rychlejšímu usínání.

Co vám může pomoct v rychlejším usínání?

Odzkoušenou metodou je i uklidňující hudba. Zkuste si tuto hudbu pustit alespoň na pár minut. Tyto uklidňující hudby jsou vytvořeny tak, aby pomohli člověku snáz usnout. Na každého člověka platí jiná metoda. Proč ovšem nevyzkoušet uklidňující hudbu? Stačí si tuto hudbu pustit z rádia, jež dnes pořídíte za pár korun. Mobilní telefon není vzhledem k displeji vhodné zařízení na poslech uklidňující hudby

Jak se vám líbil tento článek?

Čím víc hvězdiček, tím lepší

Průměrné hodnocení: 4 / 5. Počet hlasujících: 2

Zatím nehodnoceno, buďte první.

Podobné příspěvky