Jak vybrat elektrický zubní kartáček

Jak vybrat elektrický zubní kartáček?

5
(2)

Zdravý chrup je základem každého člověka. Aby nám zuby vydržely co nejdéle zdravé, musíme o ně řádně pečovat. Čištění zubů je nedílnou součástí ranní a večerní hygieny. Při čištění využíváme zubní kartáček. Kartáčků existuje na trhu mnoho. Jednou z variant jsou elektrické zubní kartáčky, na které se zaměříme v následujícím článku. Seznámíme vás s nimi a poradíme, jak elektrický zubní kartáček vybrat.

Elektrické zubní kartáčky disponují snadnějším použitím, množstvím funkcí, kratší dobou čištění a několika čistícími programy. Naopak nevýhodou mohou být vyšší pořizovací náklady, vyšší provozní náklady a závislost na elektrické energii nebo dobíjení baterie.

Typy elektrických zubních kartáčků

Existují dva typy elektrických zubních kartáčků.

Oscilační neboli rotační kartáčky

Hlavní předností těchto kartáčků jsou malé rozměry hlavice, takže čistění zubů bude efektivnější. Jedná se o cenově dostupnější variantu. Nevýhodou je, že oscilační zubní kartáčky nejsou vhodné pro lidi s onemocněním dásní, odhalenými krčky nebo vyšší citlivostí zubů.

 

Sonické neboli vibrační kartáčky

K čištění dochází pomocí jemných vibrací, které vám zajistí dokonalý výsledek při čištění zubu. Výhodou těchto kartáčků je, že je mohou používat i lidé s odhalenými krčky nebo s onemocněním dásní. Nevýhodou jsou vyšší pořizovací náklady.   

Důležité parametry při výběru elektrického zubního kartáčku

Elektrických kartáčků existuje celá řada. Ne všechny modely však plní svoji funkci správně. Při výběru elektrického zubního kartáčku je důležité zaměřit se na jeho důležité parametry, mezi které patří:   

  • napájení
  • počet kmitů
  • funkce
  • a pořizovací náklady

Napájení

Napájení elektrických zubních kartáčků je řešeno pomocí akumulátorů. Některé modely mají zabudovaný akumulátor, který je součástí těla kartáčku. K dobíjení slouží speciální dokovací stanice. Úplné nabití trvá 10 až 24 hodin. Výhodou je, že nabité akumulátory vydrží dva i více týdnů. Životnost zabudovaných akumulátorů je kolem 4 let. Narazit však můžete také na výměnné baterie. Jedná se buď o tužkové AA, nebo mikrotužkové AAA.

 

Počet kmi

U počtu kmitů platí obecné pravidlo. Čím vyšší počet kmitů, tím účinnější je samotný proces čištění. Standardní kartáčky mají kolem 10 000 kmitů za minutu. Nejkvalitnější modely se mohou pyšnit až 45 000 kmity za minutu.

Funkce

Elektrické zubní kartáčky disponují také řadou funkcí, které zvyšují komfort při pravidelném čištění. První oblíbenou funkcí je časovač, který vám upozorní na to, že můžete přestat s čištěním zubů. Obvyklá délka je 2 až 3 minuty. Kvalitnější modely elektrických kartáčků nabízejí funkci 3D čistění. Tato speciální funkce slouží k efektivnějšímu odstraňování zubního plaku.

Mezi další funkce patří:

  • tlakový senzor
  • bělení
  • a masáž dásní

Pořizovací náklady

Nejlevnější modely elektrických zubních kartáčků stojí 200 Kč. Jedná se spíše o dětské kartáčky. Pro dospělé začíná cena okolo 300 Kč. U těchto levnějších modelů půjde ve většině případů o rotační kartáčky. V cenové kategorii od 1000 Kč do 2000 Kč najdete už základní modely sonických kartáčků. Pokud chcete opravdu kvalitní přístroj na čištění zubů, budete si muset připlatit. Kolem 3000 Kč již sežene modely i s několika funkcemi, jako je 3D čištění, časovač nebo bělení zubů. Nejdražší modely se mohou vyšplhat na částku 10 000 Kč. Tyto modely už nabízejí nepřeberné množství funkcí, jako je ústní sprcha, masáž nebo Bluetooth. U těchto kartáčků také oceníte vzhled.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Jak šetrně vybělit zuby
Jak se starat o nehty, aby byly zdravé, pevné a krásné

Jak se vám líbil tento článek?

Čím víc hvězdiček, tím lepší

Průměrné hodnocení: 5 / 5. Počet hlasujících: 2

Zatím nehodnoceno, buďte první.

Podobné příspěvky