Jak vybrat herní monitor
Vybrat si herní monitor je mnohem komplikovanější, než se zdá, alespoň pokud máte na nákup monitoru omezený rozpočet. Je to proto, že při výpočtu kompromisů musíte vzít v úvahu typ her, které hrajete, a schopnosti vaší grafické karty.
Jaký je ideální herní monitor?
Obecně pro herní monitor doporučuji 27palcový IPS displej s plochou obrazovkou s rozlišením 1440p (quad HD) a obnovovací frekvencí 144 Hz nebo lepší, Display HDR 600 (nebo podobný). Tyto možnosti se dají sehnat v cenovém rozpětí 5 500 Kč až 11 000 Kč. Pokud potřebujete levnější nebo menší monitor, přejděte na 24palcový model 1080p (Full HD) s obnovovací frekvencí 144 Hz nebo rychlejší. Ty můžete sehnat za 3 300 Kč až 6 000 Kč. Pokud chcete opravdu dobrý monitor pak vybírejte 32 palců nebo větší, s rozlišením 4K plus při obnovovací frekvenci začínající na 120 Hz a HDR s jasem 1 000 XNUMX nitů nebo více. U těchto očekávejte, že utratíte více než 20 000 Kč.
Chcete-li ušetřit peníze, alespoň v krátkodobém horizontu, zbytečně neutrácejte. Pokud máte 3 roky starý systém s GPU, který vám dává 90 snímků za sekundu v 1440p na vašich nejhranějších hrách a v blízké budoucnosti neplánujete upgradovat žádným smysluplným způsobem, nepřecházejte zbytečně na 240Hz.
Na co se při výběru zaměřit
Velikost monitoru
V rámci omezení vašeho rozpočtu a prostoru na stole si pořiďte největší monitor, jaký můžete. Spíše než to, že budete litovat, že jste si koupili monitor, který je příliš velký, budete litovat, že jste si koupili ten, který je příliš malý. K dispozici jsou také super širokoúhlé monitory s poměrem stran 21:9 (někdy uváděné jako 2.35:1), z nichž mnohé jsou 34palcové s rozlišením nižším než 4K.
Poměr stran
Zohledněte poměry stran, které vaše oblíbené hry podporují. Pokud nabízejí pouze možnosti 16: 9, jejich konfigurace pro širokoúhlý monitor 21:9, 24:10 nebo 32:9 může být nepříjemná a frustrující. Tím se také dá ušetřit hodně peněz. Doporučená minimální rozlišení pro hraní her jsou:
- 24 palců – 1 920 × 1 080 pixelů
- 27 až 32 palců – 2 560 × 1 440 pixelů
- 34 až 39 palců – 3 440 × 1 440 pixelů
- 43 až 49 palců – 3 840 × 2 160 pixelů
Stojan
Ujistěte se, že se stojan může přizpůsobit vhodné výšce, abyste jej mohli pohodlně používat a naklonit do pohodlného úhlu. V závislosti na vašich potřebách můžete zvolit stojan, který se může otáčet nebo umožní otočení obrazovky o 90 stupňů pro použití v orientaci na výšku. To může být užitečné, pokud chcete kombinovat více monitorů, abyste získali svislou výšku větší, než jakou byste mohli získat na jednom monitoru.
Design monitoru
Sáhněte po takovém monitoru, který se vám líbí, protože se do něj budete velice často dívat. Určitě budete také přemýšlet o modelech, které podporují koordinaci osvětlení napříč zařízeními, jako je Razer Chroma nebo Asus Aura Sync. Dále samozřejmě chcete stojan, který vypadá dobře a má rozumnou správu kabelů. Správa kabelů je důležitá, pokud má monitor rozbočovač USB, protože budete mít tyto kabely pod kontrolou.
Porty se hodí
Chcete-li monitor používat s konzolí Xbox Series X nebo PlayStation 5 (až se tato aktualizace firmwaru konečně objeví), budete chtít monitor s portem HDMI 2.1, který výslovně uvádí, že podporuje 4K při 120 Hz s podporou variabilního obnovení (nazývaného také VRR).
Více monitorů
Pokud sestavujete nastavení multimonitoru, hledejte tenké rámování.Stejně tak odpovídající sada zakřivených displejů může fungovat lépe než ploché obrazovky. Na druhou stranu, pokud hrajete různé typy her, jako jsou střílečky a třeba “the Sims“, možná budete chtít pár monitorů optimalizovaných pro každý typ hry a tím je rychlý QHD 27palcový displej pro bojové hry a středně rychlý 32palcový model 4K s velkým barevným gamutem pro typy her, jako je “The Sims“.
Obnovovací frekvence
Vybírejte podle vhodné obnovovací frekvence. Jinými slovy, pokud vaše grafická karta zřídka zvládne více než 90 snímků za sekundu během hry, pravděpodobně nebudete potřebovat přejít na 165 Hz, pokud si to nemůžete dovolit. Pokud ale peníze máte a chcete upgrade, vyšší obnovovací frekvence může stát za to, pokud investuje také do výkonnější grafické karty.
Doba odezvy šedošedých až šedých pixelů 5 ms nebo méně je vhodná pro hraní her. 1 ms je nejlepší pro rychlou akci na obrazovkách s vysokou obnovovací frekvencí.
Chci HDR?
U mnoha her na HDR nezáleží, protože nemají mnoho oblastí s vysokým jasem nebo hlubokými stíny anebo nevyužívají větší tónový rozsah. S HDR získáte lepší vizuální prvky pro AAA hry, více creepů z hororových her, méně přepadů ze stínů ve hrách na FPS a tak dále. Pokud se rozhodnete, že dáte velkou pozornost HDR, potom nevybírejte monitor s méně než HDR 600.
Čím víc barev
Čím větší je barevný gamut, který obrazovka pokrývá, tím lépe. Při výběru herního monitoru chcete 100 % sRGB, ale 90 % nebo vyšší P3 (také známý jako DCI-P3) je lepší, protože poskytuje více barev. Spíše hledejte konkrétní procenta pokrytí gamutu než termíny jako „1 miliarda barev“, které jsou v podstatě bezvýznamné.
Kontrast
Na kontrastu záleží. Vyšší je lepší! Cokoliv nad 1 000:1 by mělo být v pořádku. Dávám přednost 1 400:1 nebo lepšímu. Kontrast je poměr černé a bílé na dané obrazovce a tmavší černá vytváří lépe vnímaný kontrast, takže stejný kontrastní poměr může někdy vypadat o něco lépe na tmavém monitoru než na světlém monitoru.